19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościSamodzielnie czy z biurem rachunkowym – jak prowadzić księgowość?

Samodzielnie czy z biurem rachunkowym – jak prowadzić księgowość?

 

Odpowiedzialność zawsze po stronie przedsiębiorcy
Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca sam prowadzi swoją księgowość, czy też zleca jej prowadzenie zewnętrznym biurom rachunkowym, i tak ostatecznie za błędy w deklaracjach podatkowych odpowiada on sam, a nie inne podmioty. Musi być tego świadom przy wyborze biura rachunkowego, któremu chce powierzyć swoje finanse. Najlepiej więc, jeśli już przedsiębiorca chce korzystać z usług biura rachunkowego, zdecydować się na biuro rekomendowane przez innych, znanych mu przedsiębiorców. Warto też przed powierzeniem do biura swoich dokumentów księgowych i udzielenia stosownych pełnomocnictw sprawdzić, czy posiada ono certyfikat Ministerstwa Finansów dla prowadzenia takiej działalności. Przedsiębiorca powinien mieć 100% pewności, że oddaje swoją księgowość w ręce podmiotu rzetelnego i wiarygodnego. Jeśli takiej pewności nie ma, być może lepszym rozwiązaniem będzie samodzielna księgowość.
Wyzwanie dla przedsiębiorcy
utrata_pracy_a_kredytJeśli przedsiębiorca decyduje, że weźmie na siebie odpowiedzialność za prowadzenie księgowości własnej firmy, powinien znaleźć sposób, aby uprościć sobie dokonywanie comiesięcznych rozliczeń. Pomocny będzie w tym program online, za pośrednictwem którego będzie można prowadzić zadania księgowe. Przy pomocy programu do fakturowania online, udostępnianego przez Idea Bank, samodzielna księgowość nie powinna stanowić problemu dla przedsiębiorcy. Program wyposażony jest w intuicyjną nawigację. Pozwala na wystawianie faktur oraz na ich księgowanie.
Przedsiębiorca korzystający z księgowości online może tworzyć książkę kontrahentów, ułatwiając sobie w późniejszym czasie wystawianie dokumentów księgowych dla tych partnerów biznesowych, z którymi prowadzi stałą współpracę. Program do księgowania online powinien umożliwiać nie tylko wystawianie faktur i ich księgowanie, ale również korygowanie, jeśli okaże się, że dany dokument księgowy został wystawiony z błędem. Dobrze by było, aby korzystając z programu księgowego online, przedsiębiorca miał możliwość sporządzania deklaracji podatkowych i wysyłania ich do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej.