5.8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościRząd zatwierdził program „Mieszkanie dla młodych”

Rząd zatwierdził program „Mieszkanie dla młodych”

mieszkanie_dla_mlodych2Po wielu miesiącach konsultowania nowego projektu dopłat do kredytów hipotecznych w Polsce, rząd zatwierdził założenia programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ostatecznie zostanie on uruchomiony z dniem 1 stycznia 2014 roku i od tego czasu zainteresowani dopłatami będą mogli składać odpowiednie wnioski kredytowe do banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który będzie wypłacał dofinansowania.

Program „Mieszkanie dla Młodych” w skrócie MdM przeznaczony jest dla młodych kredytobiorców, którzy zamierzają zainwestować w zakup mieszkania. W przeciwieństwie do poprzedniego programu „Rodzina na swoim”, ten skierowany jest wyłącznie do inwestorów zamierzających nabyć nowe mieszkanie.

Teraz projekt ustawy zakładającej dopłaty mieszkaniowe w ramach „Mieszkania dla Młodych” znajdzie się w Sejmie. Jeśli zostanie przegłosowany, wejdzie w życie w niezmienionym kształcie.

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Piotr Styczeń, informuje, że rząd podjął decyzję o limitowaniu budżetowych wydatków na dopłaty kredytowe. Zakładając pięcioletni horyzont czasowy trwania projektu, w pierwszym roku środki przeznaczone na dopłaty mają łącznie wynieść 600 mln zł, a w 2018 roku, z chwilą wygaszania programu – 662 mln zł. Co roku pula środków finansowych na program „Mieszkanie dla Młodych” będzie podwyższana. Ustawowe limitowanie puli finansowej na dopłaty do programu MdM skutkowałoby tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego mógłby przerwać wypłatę dofinansowania, jeśli nie miałby już do rozdysponowania żadnych pieniędzy z przewidzianego na dany rok limitu.

Dopłaty w „Mieszkaniu dla Młodych” w praktyce będą służyły zbudowaniu wkładu własnego na kredyt w banku, na mieszkanie. Aby kredytobiorca mógł otrzymać wsparcie finansowe w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” musi nabywać pierwszy lokal mieszkalny, wyłącznie z rynku pierwotnego. Dzięki dopłacie z budżetu państwa, zaciągany przez kredytobiorcę kredyt na taką inwestycję może być mniejszy. Dofinansowanie będzie udzielane wyłącznie wówczas, gdy powierzchnia mieszkania nie będzie przekraczać 75 mkw, ale dopłata obejmie maksymalnie 50 mkw.

Minimalnie, dopłata ma wynieść 10% ceny mieszkania, a maksymalnie – 20%. Wysokość dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego uzależniona będzie od sytuacji rodzinnej kredytobiorców. Jeśli beneficjentem programu rządowego wsparcia dla rynku mieszkaniowego będzie singiel albo rodzina bezdzietna, otrzymają oni dotację w ramach „Mieszkania dla Młodych” w wysokości 10% ceny mieszkania. Dopłata będzie opiewała na 15% ceny mieszkania, jeśli w programie udział bierze rodzina z dzieckiem lub osoba samotnie wychowująca dziecko. Na dodatkowe 5% dotacji mogą liczyć rodziny, które w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania postarałyby się o trzecie lub każde kolejne dziecko.