27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościRynek faktoringu w Polsce rośnie, mimo zwalniającej gospodarki

Rynek faktoringu w Polsce rośnie, mimo zwalniającej gospodarki

Rynek faktoringu w Polsce rośnie, mimo zwalniającej gospodarki Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wzrosły w I kwartale 2012 roku o ponad 31%, do wysokości 18,4 mld zł.
Prognozowany przez PZF na początku 2012 roku kilkunastoprocentowy wzrost branży jest widoczny już w pierwszym kwartale. Branża faktoringowa rozwija się mimo przewidywanego przez analityków spowolnienia gospodarki. Kondycja polskich przedsiębiorstw jest całkiem dobra, ale rośnie niepewność co do kierunku zmian koniunktury i podstawowych wskaźników makroekonomicznych. Przedsiębiorcy obawiają się o przyszły portfel zamówień, toteż ograniczają swoje nakłady inwestycyjne i prowadzą dość ostrożną politykę kosztową. Wciąż wysoki jest także udział należności przeterminowanych w aktywach przedsiębiorstw, co z pewnością wpływa na poczucie niepewności.
Dla branży faktoringowej powyższe problemy nie są jednak odczuwalne. Potwierdza się bowiem teza, że faktoring to produkt zarówno na dobre jak i gorsze czasy.
– Mam silne przekonanie, że bieżący rok będzie równie dobry jak poprzednie dwa lata. Należy pamiętać, że faktoring jest odpowiedzią na panującą wśród polskich przedsiębiorstw niepewność i obawy o przyszłość. Konstrukcja usługi faktoringowej z jednej strony zapewnia bieżący dostęp do gotówki, a z drugiej udostępnia sprawdzone narzędzia przeznaczone do zarządzania należnościami. Obecnie stają się jeszcze bardziej doceniane: weryfikacja zdolności płatniczej odbiorcy, monitoring płatności i zabezpieczenie przed niewypłacalnością odbiorcy. Takie działania w ramach faktoringu pozwalają przedsiębiorcy ograniczyć ryzyko prowadzonej działalności i zmniejszyć niepewność, mówi Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.

Rynek faktoringu w Polsce rośnie, mimo zwalniającej gospodarki
Obroty firm faktoringowych należących do PZF po I kwartale 2012 roku, w milionach złotych.

W bieżącym kwartale nastąpiły spore zmiany w tzw. pierwszej „trójce”. Pozycję lidera rynkowego wśród firm faktoringowych należących do PZF utrzymał w kolejnym kwartale Raiffeisen Bank Polska, którego udział w obrotach firm PZF wyniósł 21,49%. Na drugą pozycję powrócił Pekao Faktoring Sp. z o.o. z udziałem 16,87%. Trzecią pozycję zajmuje obecnie ING Commercial Finance (13,97%).
Rynek faktoringu w Polsce rośnie, mimo zwalniającej gospodarki
Rynek faktoringu w Polsce po I kwartale 2012 wg danych Polskiego Związku Faktorów.