niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaAktualnościRPP może podnieść stopy

RPP może podnieść stopy

RPP może podnieść stopyW styczniu mieliśmy do czynienia z pierwszą od dłuższego czasu podwyżką stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć główną stopę Narodowego Banku Polskiego o 0,25 punktu procentowego. W swojej decyzji kierowała się przede wszystkim utrwaleniem ożywienia gospodarczego, jakie ma miejsce za granicą, oraz dynamiką wzrostu gospodarczego w Polsce. Nie bez znaczenia przy tym była wyższa od wcześniejszych prognoz specjalistów z NBP, inflacja.
Przyczyną wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych był silny wzrost cen surowców na całym globie. Trzeba podkreślić, że wszystkie te czynniki nadal oddziałują na rynku, dlatego też można wnioskować, że w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych. Eksperci twierdzą, że będzie to miało miejsce już na marcowym posiedzeniu Rady.
W chwili obecnej członkowie Rady Polityki Pieniężnej optują za kontynuowaniem polityki podwyższania stóp procentowych. Dzięki temu realizowana jest idea sukcesywnego zacieśniania prowadzonej polityki pieniężnej. Co spowodowało, że w styczniu Rada po wielu miesiącach utrzymywania stóp procentowych na tym samym, niskim poziomie, postanowiła je podwyższyć? Otóż, po przeanalizowaniu na posiedzeniu członków Rady wszystkich danych z grudnia 2010 dotyczących m.in. inflacji, taka decyzja była jedyną słuszną. Inflacja osiągnęła w ostatnim miesiącu poprzedniego roku poziom 3,1%. Nie bez znaczenia dla podejmowania decyzji miały i inne dane, dotyczące wzrostów:

  • Wynagrodzeń o 5,4%,
  • Produkcji przemysłowej o więcej niż 11%,
  • Sprzedaży detalicznej o 12%,
  • Zatrudnienia o 2,4%.

Dodatkowo, mocne oddziaływanie na wybory Rady miała poprawa wskaźników odnoszących się do przemysłu i sektora usług w strefie euro, przede wszystkim u naszych zachodnich sąsiadów.
Niektórzy eksperci doradzali członkom RPP wstrzymanie się z podnoszeniem stóp procentowych, argumentując, że wyższa inflacja i większa presja inflacyjna są jedynie przejściowym zjawiskiem, wywołanym wyższymi cenami surowców występującymi na rynku światowym i planowaną przez rząd Donadla Tuska, podwyżką stawki VAT.
Rada Polityki Pieniężnej wszelkimi, możliwymi sposobami dąży do utrzymania niskiego poziomu inflacji w Polsce. W swoim działaniu wzoruje się na historycznych przesłankach. Już w trakcie kryzysu naftowego, w którym to ceny ropy naftowej osiągały horrendalnie wysokie poziomy, stosowano restrykcyjną politykę pieniężną w Polsce i dało to wymierne rezultaty, w postaci pożądanego poziomu inflacji. Był on stosunkowo niski, jak na panujące warunki ekonomiczne.
M.M.
bankowynet.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze