27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościRozszerzenie podatku Belki

Rozszerzenie podatku Belki

rozszerzenie_podatku_belkiWraz ze zmianą Ordynacji podatkowej 31 marca 2012 roku wprowadzono w życie inne zasady wyliczania podatku od zysków kapitałowych. Wcześniej z tzw. podatku Belki były zwolnione wszystkie lokaty jednodniowe, które nazywano również lokatami bezbelkowymi, antybelkowymi lub antypodatkowymi. Dzięki dziennej kapitalizacji odsetek na takich lokatach można było sporo zarobić, dzięki temu, że niskie odsetki zaokrąglano w dół i nie płacono od nich podatku od zysków kapitałowych.

Alternatywą dla lokat antybelkowych miały być polisolokaty i ubezpieczeniowe fundusze inwestycyjne. Niemniej jednak, nie spełniły one pokładanych w nich nadziei. Banki, aby móc zaoferować swoim klientom polisolokatę, będącą ubezpieczeniem na życie z funduszem inwestycyjnym, muszą zawrzeć współpracę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Minister finansów w obecnym rządzie planuje rozszerzenie obowiązywania podatku Belki. Projekt zmian jest już gotowy i może wejść w życie już na początku 2014 roku. Obejmuje on zmiany w opodatkowaniu zysków z produktów ubezpieczeniowych o charakterze inwestycyjnym. Podatek od zysków kapitałowych w projekcie ministra finansów, ma być naliczany od polisolokat i ubezpieczeń strukturyzowanych. Oba te produkty dają klientom gwarancję zwrotu inwestowanego kapitału. Kapitał jest powiększany o zyski, jakie zostaną wypracowane z podjętych inwestycji. Zmiany w opodatkowaniu produktów ubezpieczeniowych mają wejść w życie dzięki Rekomendacji M. Rząd chce zlikwidować proceder traktowania ubezpieczeń jako środka do zarabiania. Mają one mieć charakter realny i ubezpieczać klientów od rzeczywistego ryzyka. Polisolokaty nie mogą być dodatkiem służącym do uzyskania preferencji podatkowej.

Dzięki temu do budżetu państwa wpłynie więcej środków finansowych, ale stracą same firmy ubezpieczeniowe, które oferują klientom polisolokaty. Tym sposobem ponownie zostanie klientom banków i firm ubezpieczeniowych odebrana możliwość osiągania wysokich zysków ze swoich oszczędności, złożonych w ramach bezpiecznych instrumentów ubezpieczeniowych czy bankowych.

Świadczenia ubezpieczeniowe nie są produktami bankowymi, stąd też nie ma do nich zastosowania 19% podatek Belki. Zwykłe lokaty czy środki wypracowywane na kontach oszczędnościowych zawsze muszą być pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych.

Open Finance szacuje, że w chwili obecnej najwyższe oprocentowanie polisolokat może wynieść nawet 5,8%. Jest to korzystna oferta dla klientów, zwłaszcza, że od produktów tych nie płaci się podatku Belki.