30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościRozpoznanie lokalnego rynku przy inwestycji w mieszkanie

Rozpoznanie lokalnego rynku przy inwestycji w mieszkanie

Zakup mieszkania wymaga dokładnego analizy. Każdy kto podejmuje decyzję o zamieszkaniu lub zainwestowaniu w danym miejscu, powinien sprawdzić z jakimi korzyściami wiąże się kupno konkretnego mieszkania i naturalnie jakie niedogodności czekają w konkretnej lokalizacji. Kupno nowego mieszkania to inwestycja na lata i należy zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki dla siebie i swojej rodziny lub przyszłego nabywcy.
Ile kosztuje metr kwadratowy w danej części miasta?
Czy nas stać na konkretne mieszkanie, czy posiadamy odpowiednie środki finansowe, czy bank przyzna kredyt na wnioskowaną kwotę. To elementy niezwykle istotne z punktu widzenia każdego kupującego. Dlatego dokładne rozeznanie cen na rynku nieruchomości w danym mieście to klucz do zawężenia potencjalnych lokalizacji. Ceny nowych mieszkań w miastach mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji.
Sprawdzając oferty w centrum miast takich jak Warszawa, Gdańsk i Kraków i porównując je do lokalizacji w dzielnicach oddalonych od centrum o około 8 km, różnice w cenach są kolosalne:

  • Warszawa Centrum – od 9700 zł/m2 / Warszawa Bemowo – od 7300 zł/m2
  • Gdańsk Centrum – od 7020 zł/m2 / Gdańsk Jasień – od 4000 zł/m2
  • Kraków Stare Miasto – od 9500 zł/m2 / Kraków Bronowice – od 5800 zł/m2

czyli od ponad 2000 zł do prawie 4000 zł w różnicy za metr kwadratowy. Przy mieszkaniu o wielkości 50m2 całkowity koszt zakupu może różnić się od 100.000 zł do 200.000 zł.
Jakość dewelopera ma znaczenie
Przeglądając oferty deweloperów nie można nastawiać się tylko i wyłącznie na lokalizację, cenę, prezentacje i wizualizacje inwestycji mieszkaniowej. Każdy rozsądny kupujący powinien sprawdzić dokładnie swojego dewelopera. Zapoznać się z jego aktualną kondycją finansową. Czy deweloper buduje ze środków własnych czy może inwestycja powstaje za kredyt. Deweloperzy zrzeszają się w różnego rodzaju stowarzyszenia, organizacje mające dbać o jakość świadczonych usług. Dobrze aby konkretny deweloper należał choćby do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Liczne nagrody, certyfikaty, wyróżnienia przyznawane przez klientów oraz branżę to również sygnał, że ma się do czynienia z profesjonalną firmą deweloperską. Do tego wszystkiego dochodzą opinie, informacje od klientów, których w internecie jest multum.
Warto również nie kierować się zasadą, że duża, znana marka jest na pewno bezpieczniejsza, pewniejsza od mniejszych. Branża deweloperska jest rozdrobniona, wiele firm działa tylko na rynkach lokalnych, tym samym nie oddaje do użytkowania zbyt wielu mieszkań.
Udogodnienia komunikacyjne czyli drogi i komunikacja miejska
Niekoniecznie zamieszkanie w ścisłym centrum pozwala na dogodne podróżowanie, przemieszczanie się po mieście. Centra wielkich miast narażone są na korki, nie tylko w godzinach szczytu. Brakować tam może odpowiednich terenów choćby do rekreacji. Natomiast dzielnice oddalone od centrum mogą posiadać znakomite połączenia choćby poprzez tramwaj, który skutecznie omija korki. Będąc kierowcą, biorąc pod uwagę podróże samochodem, należy dokładnie sprawdzić jak wygląda układ komunikacyjny w danej dzielnicy, jaki jest realny czas dojazdu do centrum czy też najważniejszych punktów w mieście.
Dla osób niezmotoryzowanych ważna jest sieć komunikacji miejskiej. Czy w danym punkcie miasta istnieje dogodna oferta autobusów, tramwajów. Częstotliwość kursów, sprawnie zorganizowane połączenia w różne części miasta.
Przy sprawdzaniu tego aspektu nie powinno się zapominać o przyszłości. Władze miejskie posiadają strategie rozwoju sieci komunikacyjnej, zarówno drogowej jak i transportu miejskiego. Dlatego znalezienie takich informacji jest obowiązkiem, może się okazać, że w przeciągu kilku lat powstaną w okolicy danej inwestycji nowe układy drogowe oraz nastąpi rozwój komunikacji zbiorczej.
Bezproblemowy dostęp do świadczeń edukacyjnych, medycznych
Kolejnym ważnym elementem analizowania lokalnego rynku nieruchomości jest dowiedzenie się czy przy danej inwestycji deweloperskiej znajdują się odpowiednie placówki użyteczności publicznej. Ten punkt na uwadze powinny mieć przede wszystkim osoby starsze oraz rodziny z dziećmi. Czy w danej dzielnicy, najbliższej okolicy istnieją takie placówki jak żłobki, przedszkola i szkoły. Czy nie ma problemów z dostępem do podstawowej opieki medycznej. Trzeba zdać sobie sprawę i odróżnić placówki publiczne oraz placówek prywatnych. W wielu miejscach mogą istnieć prywatne przedszkola, przychodnie czy szkoły. To, przy korzystaniu z usług, powoduje dodatkowe wydatki.
Spędzanie czasu wolnego poza domem
Kto kupuje mieszkanie aby w nim ciągle przebywać? Polacy są coraz bardziej aktywni, w wolnych chwilach zamiast kanapy i telewizora wybierają rodzinny spacer, bieganie, jazdę na rowerze. Dlatego dobrze jest mieć pewność, że w okolicy budowanej inwestycji mieszkaniowej znajdować się będą miejsca do rekreacji. I mowa tutaj nie o zaadaptowaniu przez dewelopera terenu osiedla pod plac zabaw czy siłownię na świeżym powietrzu. Ważne jest aby w miarę blisko znajdował się park, może las albo łąki. Dobrze jest również zorientowanie się w planach miejskich odnośnie inwestycji w tereny rekreacyjne. Czy w danym mieście planuje się budowę konkretnych obiektów, adaptację zaniedbanych terenów, a może w przyszłości na wolnych obszarach budowane będą kolejne osiedla?
Dostępność placówek komercyjnych, usługowych
Obiad w restauracji, relaks w postaci wieczornego wyjścia do kina, a może po prostu bezproblemowa możliwość zrobienia codziennych zakupów. To wszystko kolejne ważne aspekty ze sprawdzeniem lokalnego rynku nieruchomości. Czy z dalszych miejskich lokalizacji nie będzie większych problemów z dotarciem do kina, restauracji. Nie będzie kłopotów by zadbać o formę w klubie fitness, zadbać o wygląd w profesjonalnym salonie urody. Do tego oferta sklepów spożywczych, a dokładniej możliwość dokonywania wyborów gdzie zrobione zostaną zakupy. Czy jedyną opcją będzie słabo zaopatrzony sklep osiedlowy, a może w pobliżu znajdują się znane dyskonty czy markety z szerokim asortymentem.
Nie ma opcji idealnych
Przy podejmowaniu ostatecznych decyzji należy oczywiście z pewnych aspektów zrezygnować. Nie ma możliwości aby znaleźć idealną ofertę, żeby znaleźć mieszkanie w perfekcyjnej lokalizacji, gdzie wszystko jest tak jak być powinno. Dlatego warto ustalić sobie priorytety, wybrać to co jest najważniejsze dla wygodnego życia i na tej podstawie dokonać optymalnego dla siebie wyboru nowego mieszkania.
Chcesz zainwestować w nieruchomość, skorzystaj z wyszukiwarki ofert od deweloperów: http://nowe-nieruchomosci.pl/