23.6 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościRośnie liczba polis ubezpieczeniowych sprzedawanych przez Internet

Rośnie liczba polis ubezpieczeniowych sprzedawanych przez Internet

Rośnie liczba polis ubezpieczeniowych sprzedawanych przez InternetUbezpieczyciele przekonali się, że należy dążyć do jak najszerszego powiększania kanałów dystrybucji proponowanych przez siebie polis dla klientów. Im będą one łatwiej dostępne, tym szybciej potencjalny klient będzie skłonny z nich skorzystać. Jednym z najsprawniej działających dziś kanałów dystrybucji ubezpieczeń wszelkiego rodzaju, jest Internet i telefon.

Są to tzw. kanały direct, za pośrednictwem których można nabyć polisę ubezpieczeniową o konkretnych parametrach, bez potrzeby wychodzenia z domu – szybko i wygodnie. Klienci nie muszą już osobiście spotykać się z ubezpieczycielem, aby nabyć wybraną przez siebie polisę. Wszystkiego mogą dokonać w trybie zdalnym, przy użyciu Internetu lub telefonu.

Jak podają eksperci, w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku sprzedano w Polsce ponad 3 mln ubezpieczeń właśnie z wykorzystaniem kanałów direct. W porównaniu z I półroczem 2011 roku w tym względzie notowany jest wyraźny wzrost, o niemalże 10%. Zebrane składki w I półroczu 2012 opiewały na kwotę ponad 600 mln zł, czyli o 16% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Polacy za pośrednictwem Internetu i telefonu najczęściej decydują się na zakup ubezpieczeń komunikacyjnych – OC i AC. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że tego typu polisy kupowane w kanałach direct są tańsze, niż gdyby kupować je w tradycyjny sposób. Poza tym, w sieci dostępnych jest wiele porównywarek ubezpieczeń OC i autocasco, pozwalających na podstawie podanych przez klienta parametrów, na wyliczenie najkorzystniejszego ubezpieczenia. 80% składek płaconych na ubezpieczenia direct przypada na ubezpieczenia komunikacyjne. Rok wcześniej było to jeszcze więcej, bo 82%. Widać, że powoli przekonujemy się do tego, aby za pomocą kanałów internetowych i infolinii kupować również i inne ubezpieczenia. W systemie direct sprzedawane są również pozakomunikacyjne polisy, między innymi ubezpieczeni mieszkań i domów. Być może przyczyną takiej sytuacji jest wzrost liczby szkód spowodowanych żywiołami w Polsce.

Między innymi opcję sprzedaży ubezpieczeń w kanałach direct oferują takie ubezpieczalnie jak: Aviva, Allianz, Axa, Benefia, BRE Ubezpieczenia, Liberty Direct, Link4 czy też Medica Polska.