15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościRodzina na swoim na finiszu

Rodzina na swoim na finiszu

Rodzina na swoim na finiszuMinisterstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację przepisów, dotyczących udzielania kredytów w ramach programu „Rodzina na swoim”. Zakłada ona powolne wycofywanie się państwa z dopłat do preferencyjnych kredytów. W konsekwencji, cały program ma zakończyć się już w 2012 roku. Można by się zastanawiać, kto zdąży z zaciągnięciem kredytu z dopłatami na mieszkanie na starych zasadach?
Dzisiaj na rynku ofert nieruchomości znajduje się bardzo wiele mieszkań na sprzedaż, dlatego też osoby zaciągające kredyt na preferencyjnych warunkach mają z czego wybierać. Warto podkreślić, że w chwili obecnej limity cen metra kwadratowego lokali, które mogą stać się obiektem kredytu, są najwyższe od czasu wprowadzenia programu w życie. Co kwartał wartość ta jest aktualizowana dla poszczególnych miast i województw. Od 1 października zaczną obowiązywać nowe stawki, ale specjaliści twierdzą, że utrzymają się one na podobnym poziomie. Nowy rok z kolei może przynieść malejące stawki, z uwagi na spadek kosztów prowadzenia inwestycji budowlanych.
Limity cen metra kwadratowego lokalu nie są jednak ograniczeniem w zaciąganiu preferencyjnych kredytów, ale zmiana zasad udzielania dopłat. Rząd postanowił wygasić „Rodzinę na swoim” do dnia 31 grudnia 2012 roku. Powodem są oczywiście oszczędności budżetowe. Resort infrastruktury w nowelizacji ustawy o dopłatach do kredytów mieszkaniowych założył zmniejszenie wskaźnika przeliczeniowego, z 1,4 do 1,3. Określa on, ile może kosztować nieruchomość objęta programem. Z tego powodu limity cen spadną, a część nieruchomości stanie się niedostępnych dla beneficjentów programu.
Jeśli zmiany założone w projekcie Ministerstwa Infrastruktury wejdą w życie, to z programu „Rodzina na swoim” nie będą mogły skorzystać osoby po 35. roku życia, czy też osoby zainteresowane mieszkaniem z rynku wtórnego. Z kolei, nowe przepisy umożliwią ubieganie się o pożyczkę z dopłatami przez osoby samotne, niemające dzieci. W takim przypadku finansowaniem zostaną objęte mieszkania nie większe niż 50 mkw, w których opłata obejmie jedyne 30 mkw.
Program „Rodzina na swoim” umożliwiał skorzystanie z dopłat do połowy kredytowych odsetek przez maksymalnie 8 lat. Aby móc skorzystać w rządowego wsparcia kredytowego na starych zasadach, osoby kupujące mieszkania muszą złożyć wniosek kredytowy jeszcze podczas obowiązywania tychże przepisów. W takim przypadku dofinansowanie będzie skuteczne, bez względu na okres rozpatrywania wniosku i datę przyznania kredytu.
Od początku 2010 roku obserwowane jest znaczne ożywienie w budownictwie mieszkaniowym, bowiem przez pierwsze 8 miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 72% mieszkań więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Równocześnie, bardzo popularny wśród kredytobiorców stał się program „Rodzina na swoim”. W pierwszym półroczu 2010 roku przyznano kredyty z dopłatą na kwotę 3,2 mld zł, podczas gdy w całym 2007 roku suma ta wynosiła 434,7 mln zł.
M.M.
bankowynet.pl