14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościRekordowo tanie kredyty hipoteczne

Rekordowo tanie kredyty hipoteczne

niskie_kredyty_hipoteczneObecnie osoby noszące się z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego i zrealizowania za jego pośrednictwem inwestycji w nieruchomości, powinny już teraz podejmować taką decyzję. Banki oferują bowiem rekordowo tanie kredyty hipoteczne, z uwagi na bardzo niskie obowiązujące główne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego.

Rada Polityki Pieniężnej w lipcu ponownie obniżyła stopy procentowe, sprowadzając je do historycznie niskiego poziomu. Korzystają na tym przede wszystkim osoby zaciągające kredyty w złotówkach lub spłacające takie zobowiązania.

W ciągu ostatniego roku stopy procentowe NBP były obniżane kilkukrotnie. Obecnie stopa referencyjna wynosi zaledwie 2,5% i to ona ma bezpośrednie przełożenie na oszacowanie wskaźnika WIBOR, czyli ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Banki pożyczają dziś pomiędzy sobą pieniądze na niski procent, stąd też nie mogą oferować kredytów z horrendalnie wysokim oprocentowaniem.

Eksperci szacują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy rata kredytu w wysokości 300 tys. zł udzielonego na 30 lat, powinna spaść o nawet 400-500 zł. To duża ulga dla kredytobiorców, ale też dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. Problem w tym, że banki restrykcyjnie podchodzą do kredytowania hipotecznego klientów. Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego powodują, że wielu wnioskujących o kredyt klientów nie spełnia podstawowych warunków wiarygodności i zdolności kredytowej.

Wraz z obniżeniem oprocentowania kredytu hipotecznego przez banki wzrosła zdolność kredytowa Polaków, ponieważ przy jej obliczaniu brane są pod uwagę niższe obciążenia z tytułu odsetek kredytowych. Jeśli klient ma dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej i zarabia na etacie, stałą pensję, ma szansę na kredyt hipoteczny.

Pomimo faktu, że kredyty hipoteczne staniały w zdecydowany sposób, trudno doszukiwać się na polskim rynku oznak boomu na kredyty mieszkaniowe i inwestycji w mieszkania. Nieruchomości tanieją w całej Polsce, co również sprzyja przeprowadzaniu inwestycji. Niemniej jednak, w okresie kryzysu Polacy obawiają się zaciągać wieloletnie zobowiązania finansowe, niepewni co do utrzymania swojej pracy zawodowej. Prawdopodobnie nie będzie już w przyszłości tak korzystnych zmian rynkowych, aby umożliwiały one zaciągnięcie taniego kredytu hipotecznego i kupno nieruchomości po korzystnej cenie, zwłaszcza w porównaniu z cenami, jakie obserwowaliśmy kilka lat temu. Dziś opłaca się inwestować w nieruchomości nie tylko w celu spełnienia własnych potrzeb mieszkaniowych, ale z myślą o wynajmie. Opłaty uzyskiwane z najmu pokryją ratę kredytową, a być może klient jeszcze na tym zarobi.