9.8 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościRekomendacja T i S do zmiany

Rekomendacja T i S do zmiany

Rekomendacja T i S do zmianyWprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacje T i S miały za zadanie ograniczyć udzielanie tzw. złych kredytów. Banki przed ich wprowadzeniem prowadziły liberalną politykę kredytową, czego skutkiem w dużej mierze było nadmierne zadłużanie się klientów. Po kryzysie gospodarczym na świecie wielu kredytobiorców nie było w stanie spłacać swoich zobowiązań. Pojawiły się kredyty stracone, stanowiące poważny problem dla banków. Aby nie dopuszczać więcej do takich sytuacji oraz zmienić układ sił na rynku kredytów złotowych i walutowych, KNF wprowadziła rekomendacje.

Dziś wiadomo już, że w wielu przypadkach okazują się być one za bardzo restrykcyjne. Stąd też planuje się ich zmianę.

Rekomendacje T i S funkcjonują na polskim rynku już od kilku lat. W praktyce okazało się, że powstały negatywne skutki ich obowiązywania, stąd też wynika potrzeba ich modyfikacji. Jednocześnie, na wielu frontach spełniły one swoje zadania. Dzięki nim polski sektor bankowy nie rozwijał się w niebezpiecznym kierunku. Niestety, rekomendacje KNF wyłączyły z grona kredytobiorców sporą grupę społeczną. Osoby, które uzyskiwały odpowiedzi odmowne na swoje wnioski kredytowe składane w bankach, musiały zaniechać realizacji planowanej inwestycji, albo zwrócić się o drogą pożyczkę do instytucji para bankowej. Rozwijała się przy tym szara strefa gospodarki, co jest dla niej niekorzystne.

Zmiany w Rekomendacji S odnoszącej się do kredytów mieszkaniowych, mają dotyczyć przede wszystkim wydłużenia maksymalnego, przyjmowanego do liczenia zdolności kredytowej, okresu kredytowania. Dziś wynosi on 25 lat. Z kolei, prawdopodobne zmiany w Rekomendacji T, dotyczącej kredytów konsumpcyjnych, mogą dotyczyć zwiększenia zaufania do kredytobiorców. Rozważona powinna zostać przy tym zmiana relacji zadłużenia do dochodów. Dziś miesięczna rata kredytowa, zgodnie z Rekomendacją T, nie może być wyższa od połowy dochodów. Limit ten rośnie do 65% dochodów, o ile kredytobiorca zarabia miesięcznie więcej niż średnią krajową.

Związek Banków Polskich jest zdania, że planowane modyfikacje rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, na pewno przyniosą rozluźnienie polityki kredytowej w Polsce. Poprawią one dostęp do kredytów tym osobom, które nie mają obecnie większych szans na zaciągnięcie takiego zobowiązania bankowego.