27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościRaiffeisen przykręca śrubę

Raiffeisen przykręca śrubę

Raiffeisen śrubuje progi. Bank zmienia warunki korzystania z kont osobistych. Działania mają na celu stopniowe zrównanie ofert, połączonych z początkiem kwietnia Polbanku i Raiffeisen Banku.

Zmiany odczują najbardziej klienci posiadający w banku konta osobiste. Wzrost opłat i zmiana limitów kwot uprawniających do obniżenia kosztów prowadzenia rachunku dotyczy głównie Pakietów Comfort oraz Premium.

Zgodnie z obowiązującym od 1 czerwca nowym taryfikatorem, za miesięczną obsługę Pakietu Comfort zapłacimy 10 PLN przy miesięcznych wpływach na konto w wysokości 2 500 PLN. Dla porównania poprzednio opłata ta wynosiła 6,99 PLN przy limicie 1 500 PLN. Z pakietu Comfort za darmo korzystać będą mogli klienci, których saldo będzie wzbogacane miesięcznie kwotą rzędu 4 000 PLN lub średnia wartość ulokowanych przez nich środków na produktach depozytowych, produktach inwestycyjnych i wykorzystanych limitów kredytowych w Raiffeisen Bank Polska S.A., wynosić będzie co najmniej 75 000 PLN. Poprzednio wystarczyło posiadać miesięczny przychód w wysokości 3 000 PLN bądź depozyt opiewający na sumę 50 000 PLN. Osoby, które nie spełniają powyższych warunków, za miesięczne użytkowanie Pakietu Comfort zapłacą 20 PLN.

Na jakie usługi dodatkowe mogą liczyć posiadacze powyższego pakietu? Na bezpłatne ubezpieczenie R-Assistance, zapewniające pomoc w nagłych przypadkach związanych z użytkowaniem samochodu lub sprzętu domowego, a także darmową pomoc medyczną, jak również nieodpłatnie prowadzone konto lokacyjne Plus Comfort/Comfort Direct oraz konto walutowe A’vista: EUR, USD, GBP, CH. Klienci mogą także ubiegać się o nieoprocentowany limit zadłużenia na rachunku.

Pakiet Premium to usługa dedykowana zamożnym klientom. Po wprowadzonych z początkiem czerwca zmianach, za jego obsługę nie zapłacą klienci, których miesięczne wpływy na konto wynoszą minimum 10 000 PLN lub średnia wartość ulokowanych środków na produktach depozytowych oraz produktach inwestycyjnych w Raiffeisen Bank Polska S.A., równa będzie kwocie przynajmniej 200 000 PLN. Poprzednia tabela opłat przewidywała odpowiednio progi w wysokości 8 000 PLN lub 150 000 PLN. Osoby, które nie spełnią żadnego z powyższych warunków, uprawniających do obniżenia kosztów prowadzenia rachunku, muszą się liczyć z miesięcznym wydatkiem za możliwość korzystania z Pakietu Premium w wysokości 49 PLN.

Czy gra jest warta świeczki? Oferowany dotychczas przez Raiffeisen Bank Pakiet Premium, należał do jednych z bardziej atrakcyjnych na rynku, oferowanych zamożnym klientom (ale nie korzystającym z usług private bankingu) kont osobistych. Pakiet, poza dostępnym także w wersji Comfort, ubezpieczeniem R-assistance, zawiera możliwość skorzystania z bezpłatnych usług concierge w zakresie organizacji wolnego czasu, podróży, zakupów, a także dostarczenia wybranych artykułów pod wskazany adres. Raiffeisen Bank w ramach Pakietu Premuim gwarantuje także opiekę osobistego doradcy finansowego, który nie tylko pomaga zarządzać budżetem, ale również sporządzi osobisty plan finansowy.

W Raiffeisen Banku wzrosły również opłaty za wydanie karty debetowej, a także limity miesięcznych transakcji, pozwalających na nieodpłatne korzystanie z karty płatniczej. (Podobnie postąpił ostatnio Polbank).

Czy klienci Raiffeisen Banku gotowi są na poniesienie dodatkowych kosztów korzystania z usługi? Niezadowolonym pozostaje zmiana pakietu (opłata za zmianę rodzaju konta w Raiffeisen to 10 PLN) bądź banku.

Dlaczego Raiffeisen Bank zdecydował się na ryzykowną zmianę taryfikatora? Wynika ona prawdopodobnie z konieczności dostosowania i zrównania oferty banku, z usługami świadczonymi przez Polbank.* Działanie banku ma na celu także wyraźniejsze oddzielenie klientów aspirujących do sektora premium od klientów masowych.

Sprawdź ofertę kont osobistych.

* Konsolidacja obu banków nastąpiła 30 kwietnia 2012 roku. Nowy bank funkcjonuje pod nazwą Raiffeisen Polbank.