23.8 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościRaiffeisen kupuje udziały w Polbanku

Raiffeisen kupuje udziały w Polbanku

Raiffeisen kupuje udziały w PolbankuW komunikacie prasowym Eurobank EFG podał, że postanowił razem z Raiffeisen Bankiem International AG (RBI) połączyć siły w obrębie działalności na rynku bankowym w Polsce. Raiffeisen ma kupić w najbliższym czasie 70% udziałów w Polbanku EFG za kwotę rzędu 490 mln euro. Przed dokonaniem transakcji polski oddział Eurobanku EFG ma zostać przekształcony w odrębny bank, posiadający polską licencję bankową.
Wypracowany plan transakcji zakłada początkowo zakup przez RBI 70% udziałów w Polbank EFG, ale Eurobank EFG z Raiffeisen Bankiem planują dokonać następnej cesji swoich udziałów w Polbank EFG (Eurobank EFG 30 proc., a RBI 70 proc.) na rzecz Raiffeisen Bank Polska (RBPL), w zamian za nowo wyemitowane akcje RBPL. Finalnie, Eurobank EFG w przyszłości będzie posiadał 13% udziałów w RBPL.
Nicholas Nanopoulos, prezes Eurobanku EFG powiedział, że jest w pełni usatysfakcjonowany znalezieniem partnera handlowego w Polsce. Jest on głęboko przekonany o tym, że nasz rodzimy rynek ma ogromny potencjał wzrostowy, który należy w odpowiedni sposób wykorzystywać. Wspólnie z RBI Eurobank EFG zamierza stworzyć jeden z wiodących banków uniwersalnych w Polsce.
Transakcja docelowo ma zakończyć się połączeniem działalności RBPL i Polbank EFG. Najprawdopodobniej sfinalizowanie transakcji nastąpi w IV kwartale bieżącego roku, po zakończeniu procesu rejestracji Polbank EFG w Polsce i uzyskaniu zgody regulatora na zmianę podmiotu kontrolującego.
Dokonana wycena transakcji przewiduje gwarantowaną, minimalną wartość kapitału akcyjnego w wysokości 400 milionów euro dla Polbank EFG oraz aż 750 milionów euro dla RBPL. Równocześnie, planowana transakcja obejmuje zawarcie przez strony umowy akcjonariuszy, która przyznaje Eurobank EFG opcji sprzedaży.
Umożliwia to zbycie udziałów w nowym banku na rzecz RBI w dowolnym momencie, po cenie określonej na podstawie wyników finansowych, ale nie niższej niż 175 milionów euro plus odsetki. Zakłada także analogiczną opcję kupna dla RBI z możliwością jej wykonania od 31 marca 2016 roku.
Poprzez zachowanie udziałów w nowo powstającym podmiocie Eurobank EFG będzie miał możliwość kontynuowania uczestnictwa w dynamicznie rozwijającym się rynku bankowym w Polsce i będzie mógł czerpać korzyści z wzrostu wartości aktywów dzięki zorganizowaniu jednego z wiodących banków uniwersalnych w Polsce. Nie bez znaczenia będzie przy tym połączenie dwóch, jakże silnych marek na rynku bankowym.
W wyniku ich połączenia powstanie bank, który planuje dalszy rozwój działalności w naszym kraju we wszystkich sektorach, w których w chwili obecnej swoją działalność prowadzą RBI i Eurobank EFG. Zamierza on również wykorzystywać rozszerzenie oferty i zasięgu terytorialnego do dalszego poszerzania swojej działalności bankowej.
M.M.
bankowynet.pl