26.4 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024

PZU bankiem?

pzu_siedzibaPowszechny Zakład Ubezpieczeń – PZU, od lat proponuje Polakom wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, w tym ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia majątkowe, czy ubezpieczenia komunikacyjne. PZU posiada ugruntowaną pozycję na rynku ubezpieczeniowym i ubezpiecza kolejne pokolenia Polaków.

Należy powiedzieć, że jego oferta dociera do różnych grup odbiorców. Czy PZU ma szansę odnieść sukces także na rynku stricte finansowym? Niewykluczone, że wkrótce pod swoim szyldem PZU połączy ze sobą dwa duże banki działające w Polsce. Chce bowiem przejąć Alior Bank oraz Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ).

Jeszcze rok temu pojawiały się w mediach informacje na temat możliwości stworzenia w Polsce dużego banku inwestycyjnego, który przyczyniłby się do aktywizacji sektora bankowego. Takie plany były zgodne ze strategią funkcjonowania PZU. Obecnie ubezpieczyciel może stworzyć potężny polski bank, na bazie Alior Banku i BGŻ-tu.

Wszystko to związane jest z obietnicą zawartą w prospekcie emisyjnym banku, która dotyczy znalezienia nabywców na 30% akcji należących do grupy Carlo Tassara. Niewykluczone, że pakiet ten kupi właśnie PZU. Może to być najlepsza okazja na wprowadzenie w życie planów stworzenia banku inwestycyjnego przez ubezpieczyciela.

Agencja Reuters podaje, że PZU wraz z Alior Bankiem może przejąć BGŻ. Problem w tym, że właściciel BGŻ – Rabobank nie wystawił posiadanego, kontrolnego pakietu 98% akcji polskiego banku na sprzedaż, przez co transakcja przejęcia BGŻ przez PZU lub inny podmiot w ogóle może nie dojść do skutku. Bank BGŻ znajduje się w obszarze zainteresowania również włoskiego UniCredit.

Jeśli Rabobank International Holdin B.V posiadający 90,09% akcji BGŻ-tu oraz Cooperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleebank B.A. z pakietem 8,42% akcji Banku BGŻ nie podejmą decyzji o sprzedaży banku, PZU nie będzie miało możliwości wprowadzenia na polskim rynku potężnej instytucji bankowej. Rabobank testując rynek pod kątem ewentualnej sprzedaży posiadanego banku poszukuje jednej z największych polskich instytucji finansowych, która mogłaby od razu wypłacić należną mu sumę za pakiet większościowy akcji w tym banku.

Czas pokaże, czy PZU uda się połączyć AliorBank i Bank BGŻ oraz czy na ewentualne takie połączenie zgodę wyrazi Komisja Nadzoru Finansowego, kierując się zasadą braku monopolu instytucji finansowych na polskim rynku. Jeśli PZU dokonałoby takiego połączenia, nowy bank mógłby konkurować z takimi bankami jak PKO BP, Bank Pekao czy ING Bank Śląski.