15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPrzemysł powoli budzi się z letargu

Przemysł powoli budzi się z letargu

Wskaźnik PMI, mierzący aktywność w polskim przemyśle wyniósł w maju 42,55 punktu i był nieznacznie wyższy, niż oczekiwano. Jednocześnie jego wartość wzrosła w porównaniu do kwietnia, kiedy sięgał 42,1 punktu.
Wskaźniki aktywności wyliczane są w oparciu o ankiety przeprowadzane wśród szefów firm, obejmujące między innymi dane o zamówieniach, produkcji, zapasach itp. Wartość wskaźnika poniżej 50 punktów jest charakterystyczna dla recesji w gospodarce. Nie jest to jednak bezwzględny miernik koniunktury, czy stanu gospodarki. Inwestorzy i ekonomiści przywiązują coraz większą wagę do tego typu wskaźników.
W strefie euro PMI wyniósł w maju 40,7 pkt, podczas gdy oczekiwano jego wzrostu do 40,5 pkt. Tu poprawa jest bardzo wyraźna, gdyż wskaźnik w kwietniu miał wartość zaledwie 35,4 pkt. PMI w Chinach wyniósł w maju 53,1 pkt. Już trzeci miesiąc z rzędu znajduje się powyżej poziomu 50 punktów (w kwietniu wynosił 53,5 pkt), co wskazuje, że recesja w chińskiej gospodarce przeszła do historii.
Poprawiające się wskaźniki tego typu dają nadzieję, że rzeczywiście gospodarka najgorsze chwile może już mieć za sobą. Nie oznacza to, że już wkrótce czeka nas kolejny okres prosperity, ale raczej powolny powrót do zdrowia.
Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance
źródło: Gold Finance – informacja prasowa
sprawdź ofertę: Gold Finance