17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPrzelew w trybie Express

Przelew w trybie Express

ELIKSIR_ekspresowe_przelewyCzy ekspresowe przelewy bankowe zrobią „karierę” w Polsce? Wszystko na to wskazuje, zwłaszcza, że już wkrótce zostaną one uruchomione w większości banków w całej Polsce. Dziś można z nich skorzystać w zaledwie 7 bankach.

Przelewy ekspresowe są oferowane dziś w systemie Express ELIXIR przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Prowadzi ona rozmowy, mające na celu zaoferowanie ekspresowo wykonywanych przelewów w obrębie różnych banków, jak najszerszej grupie klientów. System Express ELIXIR został uruchomiony w czerwcu 2012 roku i dzięki niemu klienci banków, które podpisały umowy z KIR na korzystanie z ekspresowych przelewów, mogą przekazywać środki pomiędzy bankami w czasie rzeczywistym, o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu. Dotychczas takie ekspresowe przelewy realizowano wyłącznie na gruncie tych samych banków i to tylko wybranych. Express ELIXIR miał zwiększyć funkcjonalność przelewów dokonywanych przez Internet. Pozwala on na przekazanie środków pieniężnych nawet w obrębie dwóch różnych europejskich banków. Express ELIXIR powoli gromadzi kolejne banki, które wkrótce zaoferują klientom natychmiastowe dokonywanie przelewów. W 15 bankach obecnie trwa praktyczne wdrażanie systemu, co wymaga dostosowanie istniejącego systemu elektronicznej bankowości banku do nowych standardów.

KIR wypowiada się, że system Express ELIXIR docelowo ma skupiać 50 banków w Polsce, tyle samo, ile obecnie uczestniczy w standardowym systemie rozliczającym transakcje – ELIXIR.

Przelewy natychmiastowe funkcjonują w wielu bankach w Polsce, ale są one raczej mało popularne, z uwagi na fakt, że banki liczą za ich dokonanie od 3 do 10 zł dodatkowej opłaty. Jeśli opłaty te będą nadal wysokie, trudno mówić o popularyzacji przelewów ekspresowych. Migracja z przelewów zwykłych do dokonywanych w czasie rzeczywistym będzie możliwa wyłącznie wtedy, gdy opłaty za nie diametralnie spadną. Statystycznie, ponad 1000 przelewów w systemie ELIXIR to przelewy ekspresowe, ale w porównaniu ze standardowymi przelewami, których dziennie jest nawet 8 mln, to niewielka liczba. Im więcej banków będzie brało udział w systemie Express ELIXIR, tym liczba transakcji zawieranych czasie rzeczywistym będzie wzrastała.

Przedstawiciele banków wypowiadają się, że przelewy natychmiastowe są popularne zwłaszcza w przypadku spłaty zobowiązań kredytowych, gdzie jakiekolwiek opóźnienia nie mogą się zdarzyć. Spłata karty kredytowej po terminie pociąga za sobą dodatkowe koszty dla klienta, w postaci naliczonych odsetek od powstałego zobowiązania. Takich kosztów klient może się ustrzec, jeśli w ostatnim dniu trwania tzw. okresu odsetkowego, spłaci zadłużenie na karcie. Może tego dokonać skutecznie właśnie z wykorzystaniem systemu Express ELIXIR.