8 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościPrzedsiębiorcy chcą się czuć bezpieczniej w sieci

Przedsiębiorcy chcą się czuć bezpieczniej w sieci

Przedsiębiorcy przyznają, że mają problemy z bezpieczeństwem w internecie. W odpowiedzi na duże zainteresowanie tym tematem PKO Bank Polski zorganizował dla nich szkolenia. Spotkania odbyły się we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Bydgoszczy. Seminaria prowadzone są pod hasłem „ZAGROŻENIA W SIECI, CZYLI JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ”.
Dla coraz większej grupy firm prowadzenie działalności wiąże się dzisiaj z obecnością w internecie. Jednocześnie rosnącym wyzwaniem jest dla nich utrzymanie bezpieczeństwa. Wyciek informacji, poufnych dokumentów czy danych logowania do serwisów to tylko niektóre problemy, z którymi muszą sobie radzić.  Przedsiębiorcy nie zawsze są w stanie śledzić pojawiające się zagrożenia. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie PKO Bank Polski organizuje dla nich bezpłatne szkolenia.
– Widać rosnące zapotrzebowanie na praktyczną wiedzę, jak się zabezpieczać przed zagrożeniami w sieci. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób działają i jak atakują cyberprzestępcy – mówi Marcin Pułkownik, kierownik Zespołu Bankowości Elektronicznej w PKO Banku Polskim.
Cyberbezpieczeństwo stanowi jeden z filarów strategii banku. Na spotkaniu poruszane są zagadnienia interesujące przedsiębiorców, w tym omawiane są przykłady dobrych i złych praktyk.
– Problemy w firmach związane z bezpieczeństwem są najczęściej skutkiem niewystarczającej ostrożności i niedostatecznej wiedzy na temat aktualnych zagrożeń. Przedsiębiorcy często nieświadomie udostępniają informacje, które oszuści mogą wykorzystać do przeprowadzenia wiarygodnego ataku. Dlatego pokazujemy, jak działają współcześni włamywacze i na co należy zwracać uwagę pracując przed komputerem podpiętym do internetu, nie tylko podczas korzystania z bankowości online – mówi współprowadzący szkolenie Piotr Konieczny, Chief Information Security Officer z niebezpiecznik.pl.
Szkolenia to jedno z wielu działań prowadzonych na rzecz cyberbezpieczeństwa. PKO Bank Polski bierze udział w programie Microsoft Enterprise Customers Cyber Threat Intelligence Program (ECCTIP) i został nagrodzony w konkursie BIG DATA: Think Big CEE, w kategorii Rozwiązanie Roku, za podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i minimalizowanie zagrożeń, na które klienci mogą być narażeni w sieci. Przed zagrożeniami bank ostrzega klientów w serwisach transakcyjnych, na stronach internetowych, portalu Bankomania.pkobp.pl oraz w przekazywanych przedsiębiorcom materiałach. W związku z dużym zainteresowaniem część spotkania jest poświęcona na omówienie wyłącznie bezpieczeństwa bankowości internetowej.
– Szkolenie poruszało szeroki zakres problemów i zagadnień bezpieczeństwa i ochrony danych oraz prezentowało dobre praktyki zwiększające bezpieczeństwo korzystania z systemów bankowych oraz ochronę i prewencję z tym związaną – mówi Małgorzata Wietrzykowska, Kierownik Sekcji Rozliczeń i Płatności z firmy Action.
– Bardzo istotny był fakt, że tematy omawiane na seminarium były poparte praktycznymi przykładami. Zdobyta wiedza jest niewątpliwie bardzo cenna i przydatna na co dzień – dodaje Magdalena Karasińska, kierownik w dziale finansowym w MPWiK.
PKO Bank Polski obsługuje 430 tys. klientów MŚP i ponad 14 tys. w segmencie korporacyjnym. W kolejnych miesiącach zaplanowane są seminaria również w Białymstoku (25.05), Lublinie (24.06), Katowicach (9.06) i Krakowie (10.06).
Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
1. Zawsze sprawdzajmy adres strony logowania, najlepiej wpisujmy go ręcznie lub logujmy się ze strony głównej banku. Nie wchodźmy w linki do bankowości elektronicznej przesyłane nam w mailach.
2. Uważajmy na fałszywe maile od nieznanych nam osób i załączniki – szczególnie dotyczące rzekomych przesyłek, ciekawych artykułów, wezwań do zapłaty. Zawsze sprawdzajmy adres, z którego została przesłana wiadomość, a w przypadku wątpliwości skontaktujmy się telefonicznie z firmą, od której rzekomo pochodzi.
3. Zmieniajmy hasła – zadbajmy o regularną zmianę hasła. Nie powinno być ono również zbyt proste. Nie zapisujmy danych logowania w przeglądarce.
4. Chrońmy dane do logowania – nie przekazujmy ich nawet najbliższym osobom. Jeśli chcemy, aby mogły korzystać z naszego konta możemy ustanowić dla nich w banku stosowne pełnomocnictwo.
5. Nie logujmy się do serwisów bankowości elektronicznej z ogólnodostępnych komputerów, nie korzystajmy też z nieznanych nam, niezabezpieczonych sieci wifi.
6. Aktualizujmy system operacyjny i przeglądarki, z których korzystamy.
7. Korzystajmy z antywirusa.
8. Sprawdzajmy treść SMS-ów autoryzacyjnych – powinna dokładnie zgadzać się z transakcją, którą zlecamy w serwisie.
9. Sprawdzajmy dane przed wysłaniem przelewu – szczególnie numer rachunku.
10. Kupujmy w bezpiecznych sklepach internetowych, a płacąc w sieci kartą korzystajmy z usługi 3D-Secure.

Źródło: PKO Bank Polski