14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPrywatna opieka medyczna

Prywatna opieka medyczna

Prywatna opieka medycznaPolska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Na wizyty u specjalistów niejednokrotnie czeka się kilka miesięcy, zaś na zabiegi, które mają ratować życie, albo uczynić je znośnym – nawet kilka lat. Nic więc dziwnego w tym, że wielu pacjentów, którzy mają wolne środki finansowe, na przykład w postaci oszczędności, decyduje się na skorzystanie z prywatnej służby zdrowia. Pacjenci, którzy postępują w ten sposób dzielą się generalnie na dwie grupy. Pierwsza z nich to osoby korzystające z prywatnych wizyt lekarskich tylko incydentalnie, a regularnie uczęszczają do państwowych placówek zdrowia. Drugą grupę stanowią zaś osoby wykupujące ubezpieczenia zdrowotne i pakiety medyczne, umożliwiające im kompleksową obsługę zdrowotną w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich.

W Polsce być może już za kilka lat wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi. Pacjenci są już znużeni nieustającymi kolejkami w przychodniach publicznych i oczekują wyższych standardów leczenia. To wszystko mogą im zapewnić prywatne ośrodki zdrowia, ale trzeba za takie usługi medyczne zapłacić. Uiszczając składkę na ubezpieczenie zdrowotne, czy wykupując pakiet medyczny, płatności te rozkładają się na raty miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne. Dzięki opłacie za polisę ubezpieczeniową, w każdej chwili możemy skorzystać z pomocy lekarskiej, albo udać się do specjalisty, bez oczekiwania w długich kolejkach. Nic więc dziwnego w tym, że wielu Polaków skłania się do prywatnej służby zdrowia w naszym kraju. Podnoszą się nawet głosy, że każdy Polak powinien mieć wybór, czy składki zdrowotne odprowadza na publiczną, czy też prywatną służbę zdrowia. Nie brakuje osób, które w ogóle nie korzystają z bezpłatnych ośrodków zdrowia, a wolą zapłacić za wizyty w prywatnych klinikach.

Ile Polacy wydają na wydatki związane z leczeniem? Łącznie szacuje się je na 100 mld zł rocznie, z czego aż ¼ jest przeznaczana na prywatne leczenie. W ubiegłym roku statystyczny Polak wydał na leczenie i leki z własnej kieszeni około 600 zł na rok. Naturalnie, więcej wydają na cele leczenia emeryci, niż osoby młode. Starsze osoby rocznie mogą wydawać nawet ponad 1 tys. zł na leczenie i leki.

Łącznie na prywatną służbę zdrowia Polacy w ubiegłym roku przeznaczyli ponad 23 mld zł, czyli aż o 10 mld zł więcej niż 8 lat temu o 1,4 mld więcej niż w roku 2010.