5.8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościProjekt kas oszczędnościowo-budowlanych

Projekt kas oszczędnościowo-budowlanych

kasy_budowlaneObecnie żaden rządowy czy pozarządowy program nie wspiera wydatnie budownictwa mieszkaniowego. W grudniu 2012 roku zakończył się program „Rodzina na swoim”, który umożliwiał otrzymanie dopłat do połowy odsetek należnych bankowi od każdej raty kredytowej, przez osiem lat spłacania przez kredytobiorcę zobowiązania.

Najprawdopodobniej dopiero od 1 stycznia 2014 roku zostanie uruchomiony program „Mieszkanie dla młodych”, ale nie wiadomo jeszcze, w jakim kształcie. Pierwotnie, swoim zasięgiem miał on objąć wyłącznie rynek pierwotny mieszkań.

W poszukiwaniu alternatywy dla programów rządowych, Sejm dyskutuje nad możliwością uruchomienia tzw. kas oszczędnościowo – budowlanych, które funkcjonują między innymi w Niemczech. Nowa ustawa dotycząca takich kas miałaby pomóc młodym ludziom w procesie zakupu mieszkania. Na czym miałby polegać system kas oszczędnościowo- budowlanych i czy byłby korzystniejszy dla potencjalnych kupujących nieruchomości niż programy „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla młodych”?

Projekt kas oszczędnościowo-budowlanych został zaprezentowany w Sejmie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kasy mają być alternatywą dla osób, niemogących wziąć udziału w programie „Mieszkanie dla młodych”, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kredyt bankowy, ani nie mają odpowiedniego dla banku, co najmniej 10% wkładu własnego na zrealizowanie inwestycji w nieruchomość. Pieniądze z kas mają wspierać projekty remontów i dobudowywania przestrzeni mieszkalnej dla osób, które mają już swoją nieruchomość.

Kasy oszczędnościowo-budowlane miałyby być docelowo bankami tworzonymi i działającymi w formie spółek akcyjnych. Osoby fizyczne mogłyby w nich oszczędzać na cele mieszkaniowe, jak również uzyskiwać kredyty na zakup mieszkania. Działalność kas oszczędnościowo-budowlanych miałaby polegać na przyjmowaniu na imienne rachunki docelowego oszczędzania, wkładów oszczędnościowych od osób fizycznych i udzielaniu im kredytów na cele mieszkaniowe. Podstawą do kredytowania byłoby podpisanie przez kredytobiorcę i kasę umowy docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe, która określiłaby wysokość docelowej sumy umowy, warunki udzielenia kredytów mieszkaniowych i warunki oszczędzania.

Wysokość kredytu z kasy oszczędnościowo-budowlanej nie mogłaby przekroczyć sumy zgromadzonych oszczędności łącznie z naliczanym przez kasę oprocentowaniem od wkładów oraz premią. Premia mieszkaniowa przysługiwałaby wszystkim oszczędzającym w kasach, a udzielana byłaby co roku ze środków budżetowych w wysokości 20% zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych, maksymalnie 12 tys. zł. Minimalny okres oszczędzania w kasie proponowany przez twórców projektu, miałby wynieść 3 lata.