14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPrognozy pary euro dolar

Prognozy pary euro dolar

us_euroSytuacja na rynku walutowym wciąż się zmienia w sposób dynamiczny, a złoty sukcesywnie traci na wartości. Według ekonomistów, nasza rodzima waluta jest mocno niedoszacowana, nawet o 40%, jak wskazuje na to tzw. indeks Big Maca.
Analitycy nie potrafią w chwili obecnej wskazać spójnej prognozy dotyczącej zachowania dwóch najważniejszych walut światowych – euro i dolara. Od ich wyceny uzależniona jest również wycena złotówki.
Goldman Sachs ocenia, że euro w najbliższym czasie będzie odbudowywało swoją potęgę sprzed kryzysu ekonomicznego na świecie. Wraz z umocnieniem europejskiej waluty powinno nastąpić osłabienie dolara, przy jednoczesnym umocnieniu złotówki. Stabilizacja sytuacji ekonomicznej i zażegnanie poważnych kryzysów finansowych w krajach peryferyjnych Unii Europejskiej powinny przynieść skutek w postaci umocnienia euro. Euroland wyraźnie umacnia swoją pozycję na świecie, przez co może również wzrosnąć wycena euro wobec dolara i innych walut światowych. Korzystnie na europejską walutę powinien oddziaływać fakt, że amerykański bank centralny ogłosił kontynuację ekspansywnej polityki monetarnej. Fed uważa, że należy stymulować wciąż gospodarkę do wzrostu, poprzez dodruk dolarów. To działa na niekorzyść amerykańskiej waluty, ale korzystnie na euro.
Analitycy z Goldman Sachs wskazują w oficjalnych prognozach walutowych, że w najbliższym czasie, w ciągu kolejnych 12 miesięcy, para walutowa euro/dolar ustabilizuje swój kurs na poziomie 1,40 dolara.
Inne prognozy prezentuje natomiast bank JP Morgan, który większe perspektywy wzrostowe zauważa dla dolara, niż dla euro. Powodem takiej sytuacji ma być poniekąd to, że różnice pomiędzy stopami procentowymi panującymi w Europie, a w Ameryce, są znaczące. Niewykluczone, że Europejski Bank Centralny podejmie decyzję o utrzymaniu aż do 2015 roku stóp procentowych na niskim poziomie 0,5%. Natomiast Fed może zadecydować o podwyższeniu stóp z poziomi 0-0,25% do 1%, z uwagi na korzystne uwarunkowania gospodarcze i rosnące PKB. W kolejnych latach przepaść pomiędzy stopami procentowymi Europy i USA będzie się jedynie powiększała, co przełoży się na umocnienie dolara względem euro. Para walutowa euro/dolar powinna być wyceniana w ciągu kolejnych 12 miesięcy na poziomie 1,20 dolara.
Wszystkie prognozy nie uwzględniają jednak nieprzewidywanych sytuacji kryzysowych, jakie nagle mogą wystąpić po obu stronach oceanu. Obecnie, kurs euro/dolar oscyluje wokół granicy 1,30 dolara.