17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościProblemy z kredytem walutowym

Problemy z kredytem walutowym

Problemy z kredytem walutowymKomisja Nadzoru Finansowego podczas seminarium na temat konieczności nowelizacji Rekomendacji S, jasno określiła, że postara się ograniczyć sprzedaż kredytów walutowych. Nadzór finansowy alarmuje, że w chwili obecnej wiele osób mających kredyt walutowy, nie ma możliwości sprzedaży swojego mieszkania. W takiej sytuacji znajduje się około 380 tys. osób. Dzieje się tak dlatego, że jeśli chcieliby oni sprzedać mieszkanie kupione za kredyt we frankach szwajcarskich kilka lat temu, musieliby oddać o wiele więcej, niż pożyczyli i więcej, niż w rzeczywistości jest warte ich mieszkanie. Problem tkwi nie we wzroście raty, ale we wzroście zadłużenia, jaki bierze się z wyższego kursu waluty szwajcarskiej.
Obecnie około 1,5 mln osób ma zaciągnięty kredyt we frankach szwajcarskich. W 2006 roku na taki kredyt zdecydowało się ponad 118 tys. osób, w 2007 roku zaciągnięto 80 tys. kredytów walutowych, a w 2008 roku – 183 tys. Wszystkie osoby zaciągające kredyt we frankach szwajcarskich w tym czasie mogły liczyć na niższy kurs niż obecnie. W 2006 roku średni kurs CHF wynosił 2,47 zł, a w tym roku średnio wynosi on 2,84 zł. Dług więc dziś jest większy, niż jeszcze kilka lat temu, w przeliczeniu na złotówki.
Gdyby osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach chciały dziś sprzedać swoje mieszkanie, kwota kredytu nie zostałaby pokryta z pieniędzy uzyskanych z transakcji. Na razie problem nie jest bardzo duży, ale w przyszłości sprzedaż mieszkania kupionego za kredyt we frankach może stać się kłopotliwa. Z drugiej strony, kredytobiorcy mający dług w walucie szwajcarskiej płacą niższe raty niż osoby zadłużone w złotówkach.
Komisja Nadzoru Finansowego alarmuje, że przeciwko kredytom walutowym obok sporego ryzyka kursowego, jest również utrata wpływu banku centralnego na politykę pieniężną, a tym samym na przyrost akcji kredytowej. Wysoka sprzedaż kredytów walutowych wpływa na kondycję złotego i umacnia jego kurs. W wielu krajach sytuacja ta zmieniła się na niekorzyść finansów państwa, co spowodowało niebagatelne problemy finansowe.
Nie jest wiadome, jak zakaz sprzedaży kredytów walutowych wpłynie na rynek nieruchomości i sprzedaż mieszkań. Być może akcja kredytowa zostanie diametralnie obniżona, mieszkania zdrożeją, a bezrobocie wzrośnie. Trudno jednoznacznie określić, jaki wpływ taki zakaz będzie miał na cały rynek finansowy.
Na razie nie podano jeszcze terminu wprowadzenia nowelizacji rekomendacji S II, obejmującej sprzedaż kredytów walutowych. Dyskusje z bankami są w toku i nie ma jeszcze ustalonego terminu ich zakończenia. Wiadomo jedynie, że nowe zasady udzielania takich kredytów będą obowiązywały już w przyszłym roku.
M.M.
bankowynet.pl