6.3 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościPracownicy tymczasowi

Pracownicy tymczasowi

Pracownicy tymczasowiWśród pracodawców praca tymczasowa cieszy się sporą popularnością. Jest to dla nich przede wszystkim bardzo wygodna forma zatrudnienia ponieważ nie zatrudniają oni pracowników w stosunku umowy o pracę i nie muszą ponosić za nich tak szerokiej odpowiedzialności.
Jeśli sytuacja tego wymaga, np. w firmie realizowanych jest wiele projektów, albo przedsiębiorstwo ma natłok zamówień, pracodawca może podjąć decyzję o skorzystaniu z usług agencji zatrudnienia. Są one na tyle elastyczne, że potrafią wypełnić lukę w zatrudnieniu bardzo szybko. Jeśli jednak okazuje się, że tymczasowi pracownicy są niepotrzebni już w firmie, zwalnia się ich bez ponoszenia konsekwencji, takich jak przy umowie o pracę.
Wystarczy powiedzieć, że z roku na rok wzrastają kwoty wydawane na pracowników tymczasowych. W 2010 roku firmy wydały ok 2,4 mld zł na ten cel. W 2009 roku natomiast przedsiębiorstwa zmagające się z kryzysem i ze znaczącym spadkiem zamówień, w pierwszej kolejności „pozbywały się” właśnie pracowników z agencji zatrudnienia.
Zauważalny jest trend, że dobry pracownik, który jest zatrudniony tymczasowo, może uzyskać stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, jeśli się sprawdzi. Wraz z poprawą sytuacji rynkowej przedsiębiorstwa decydują się na zatrudnianie wyszkolonych już pracowników tymczasowych. Okazuje się więc, że praca dorywcza staje się stałą posadą.
Sukcesywnie rośnie zainteresowanie pracą tymczasową wśród pracodawców. Funkcjonują oni w branży maszynowej, motoryzacyjnej, spożywczej, logistycznej czy też farmaceutycznej. To nie wszyscy pracodawcy zatrudniający pracowników tymczasowych. Również szpitale, placówki finansowe, czy przychodnie decydują się na taką formę zatrudnienia.
W Polsce funkcjonuje wiele agencji zatrudnienia tymczasowego. Są one ściśle powiązane z wielkimi firmami, które nie szukają już pracowników samodzielnie, ale zwracają się z takim zapotrzebowaniem do agencji. Zawsze łatwiej jest zatrudnić wyszkolonego już pracownika, który pracował na danym stanowisku przez jakiś czas, niż zatrudniać kogoś zupełnie nowego.
Wśród znanych agencji pracy tymczasowej działających na rodzimym rynku można wyróżnić Adecco Polska, czy Work Service. Obie organizacje wskazują, że w bieżącym roku znów zanotują wzrost rynku pracy tymczasowej i to rzędu 30%.
Koniunktura gospodarcza w Polsce jest uznawana za niepewną, dlatego też firmy wolą zabezpieczać swoją kadrę pracowniczą poprzez zatrudnienie tymczasowe. Dzięki temu mogą śmiało realizować nawet zwiększone zamówienia, ale w przypadku kolejnego kryzysu, nie będą zwalniać stałych pracowników, tylko zrezygnują z usług agencji zatrudnienia. Praca tymczasowa jest dzisiaj traktowana jak stałe rozwiązanie problemów kadrowych. To na pewno tańsze rozwiązanie niż zawieranie umów o pracę.
M.M.
źródło: Rzeczpospolita