1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościKredyt - brać czy nie brać. Oto jest pytanie?

Kredyt – brać czy nie brać. Oto jest pytanie?

brac_czy_nie_brac_kredytZdecydowana większość z nas wolałaby realizować swoje plany inwestycyjne własnych środków finansowych. Niemniej jednak, niskie zarobki, duże potrzeby finansowe i konieczność utrzymania najbliższych sprawiają, że często nie możemy odłożyć takiej kwoty pieniędzy, która na przykład pozwoliłaby nam na zakup mieszkania z własnych oszczędności. Musimy więc posiłkować się w tym względzie kredytem.

Zobowiązania kredytowe są sposobem na pokrycie kosztów zakupu samochodu, remontu mieszkania, wyprawki dla dziecka, czy wymarzonych wakacji za granicą z całą rodziną. Kluczem do tego, aby nasze kredyty miały pozytywny wymiar jest celowość ich zaciągania. Jeśli zaciągnięcie kredytu nie jest absolutnie niezbędne, należy zaniechać korzystania z oferty banków czy parabanków w tej kwestii.

Priorytetem dla każdego gospodarstwa domowego powinna być spłata posiadanych długów, nie tylko tych wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych, ale również pożyczek od rodziny, znajomych czy w firm pożyczkowych. W pewnych warunkach można dostrzec pożyteczne funkcje kredytu.

Pozytywny wymiar kredytu dostrzega się niewątpliwie w przypadku kredytów hipotecznych. Ich zaciągnięcie jest często jedyną drogą ku temu, aby nabyć własną nieruchomość i móc zamieszkać „na swoim”. Bez zaciągania długu bankowego zrealizowanie takiej inwestycji dla wielu konsumentów byłoby niemożliwe, a jeśli tak, to cel ten zostałby osiągnięty po wieloletnim oszczędzaniu. W tym czasie rodzina musi gdzieś mieszkać, stąd musiałaby ponosić koszty np. wynajmu lokalu mieszkalnego. Zamiast opłacać czynsz, można jednak spłacać raty kredytowe, stopniowo pozbywając się długu i nabywając prawa do nieruchomości mieszkalnej.

W takim rozumieniu kredyt na pewno niesie za sobą pozytywne skutki. Generalnie, specjaliści są zgodni co do tego, że korzystne będzie zaciągnięcie kredytu na inwestycje, a nie na konsumpcję. Dzięki inwestycji w nieruchomość, we własną firmę, czy w instrumenty finansowe, można wypracować zyski przekraczające oprocentowanie pożyczonego kapitału. Mianem „dobrego kredytu” można określić te zobowiązania, które są przeznaczane przez kredytobiorców na inwestycje w siebie lub inwestycje w rzeczy o dużej wartości, w tym nieruchomości.

Jednocześnie, za negatywny zostanie uznany kredyt, który przeznaczany jest wyłącznie na konsumpcję – zorganizowanie wystawnego przyjęcia weselnego lub świąt, czy na wyjazd wakacyjny, jak również kredyt służący do zakupu przedmiotów, które wraz z upływem czasu tracą swoją wartość. Najlepszym tego przykładem jest samochód, choć jeśli służy on do wykonywania działalności gospodarczej lub jest niezbędny do wykonywania pracy zawodowej, kredyt również będzie posiadał w takim wypadku pozytywny wymiar.