15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPożyczki społecznościowe dla firm

Pożyczki społecznościowe dla firm

Pożyczki społecznościowe dla firmSerwisy społecznościowe od kilku lat notują sukcesywny wzrost popularności. Ludzie upodobali sobie je jako przestrzeń wyrażania siebie – własnych myśli i poglądów. Dzięki serwisom społecznościowym każdy Internauta staje się aktywnym twórcą Internetu, co jest unikalną, jak do tej pory, funkcjonalnością. Społeczności internetowe skupiają się wokół różnych zagadnień – tych samych klas szkolnych, zainteresowań, czy miejsca zamieszkania. Dziś coraz częściej powstają portale pożyczkowo-społecznościowe, adresowane do firm działających w przeróżnych branżach.
Serwisy, za pośrednictwem których można zaciągnąć pożyczkę bez pośrednictwa banków i innych instytucji finansowych, z miesiąca na miesiąc zyskują w naszym kraju coraz większe uznanie. Do tej pory z możliwości „społecznych pożyczek” mogły korzystać wyłącznie osoby fizyczne. W chwili obecnej również firmy mogą zaciągnąć pożyczkę społecznościową, za pośrednictwem dedykowanego im portalu Social Lending. Serwis wystartował 17 sierpnia bieżącego roku i dostępny jest pod adresem Investto.pl. W ramach serwisu pożyczkę zabezpieczoną wekslem mogą zaciągnąć wyłącznie spółki prawa handlowego.
Investto.pl to nowatorski projekt na gruncie polskim, choć podobne serwisy istnieją już za granicą. Jest to serwis pożyczek bezpośrednich, gdzie pożyczkobiorcami mogą być co prawda tylko spółki prawa handlowego, ale pożyczkodawcą może zostać już zarówno osoba prawna, jak i fizyczna. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa pożyczkodawcy, wszystkie pożyczki społecznościowe są zabezpieczone za pośrednictwem weksla elektronicznego, jaki podpisywany jest za pomocą kwalifikowanego, ważnego podpisu elektronicznego pożyczkobiorcy. Dzięki temu, osoby fizyczne bądź osoby prawne mają pewność, że pieniądze zostaną im zwrócone.
Wszyscy użytkownicy serwisu, którzy zarejestrowani są w jego systemie, podlegają weryfikacji przeprowadzanej przez pracowników Investto.pl. Weryfikacja obejmuje gruntowne sprawdzenie stanu finansowego przedsiębiorstwa, jego wiarygodności, terminowości w spłacaniu poprzednich zobowiązań, rzetelności itp. kwestii. Ponadto, system Investto.pl prowadzi monitoring działania pożyczkobiorców na portalu, co zmniejsza ryzyko zawarcia niekorzystnych transakcji pożyczkowych.
Serwis dedykowany jest wyłącznie firmom i jak dotychczas nie notuje on spektakularnych wyników popularności. Pozostaje tylko czekać i obserwować, czy przedsiębiorcy w ogóle zechcą korzystać z pożyczek społecznościowych. Zależne będzie to przede wszystkim od kosztów, jakie będą musieli oni ponieść przy pozyskiwaniu środków finansowych w ramach takiej pożyczki. Pierwszym krokiem do sukcesu serwisu Investto.pl jest przyciągnięcie do siebie jak najszerszego grona potencjalnych pożyczkobiorców.
źródło: Bankier.pl,
Barbara Sielicka, “Ruszyły pożyczki społecznościowe dla firm”.