19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościCzy pożyczki online mogą być niebezpieczne?

Czy pożyczki online mogą być niebezpieczne?

szybkie_pozyczki_przez_internetSzybkie pożyczki reklamują się jako najlepszy sposób na pozyskanie pieniędzy w razie nagłych potrzeb. A jak wiadomo takie potrzeby pojawiają się zwykle niespodziewanie i w takich momentach, gdy trudno poradzić sobie za pomocą własnych środków pieniężnych. W takich wypadkach tradycyjne banki zwykle bywają zawodne – choćby dlatego, że potrzebują kilku dni na to, by zweryfikować zdolności kredytowe osoby ubiegającej się o pożyczkę.

Dlatego też alternatywa, jaką tworzy szybka pożyczka przez Internet, wydaje się tak atrakcyjna. Niestety, wiele sytuacji pokazuje, że taka forma pożyczki niesie w sobie niebezpieczeństwo, które polega na tym, że w praktyce okazuje się, że należy spłacić kwotę nawet kilkukrotnie wyższą, niż było to przewidywane (i to już łącznie z odsetkami). Dlaczego tak się dzieje? Czy pożyczki online faktycznie bywają niebezpieczne?

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie parabanki wiążą się z takim niebezpieczeństwem. Na rynku istnieje wiele solidnych i zaufanych firm, np. Vivus. Oczywiście, nie uniknie się tam oprocentowania czy kosztów dodatkowych, ale wszystko to jest w sposób czytelny przedstawione potencjalnemu pożyczkobiorcy.

Największym niebezpieczeństwem związanym z szybkimi pożyczkami online jest treść umowy. Dlatego zarówno KNF, jak i komornicy czy Urząd Ochrony Konsumentów apelują, by nawet kilka razy przeczytać dokładnie treść umowy i wszystkich załączników, a przy najmniejszych wątpliwościach skonsultować treść z prawnikiem. Nie należy też ślepo wierzyć hasłom reklamowym, takim jak „promocja” czy „za darmo”. Parabanki to instytucja finansowa, której zadaniem jest zarabianie, dlatego pod takimi hasłami i tak musi kryć się jakaś forma zarobku. Może być tak, że w przypadku „pożyczki za darmo” faktycznie nie ma oprocentowania, ale są opłaty dodatkowe, a warunki faktycznego skorzystania z promocji są tak trudne do spełnienia, że w konsekwencji i tak pożyczkobiorca często oddaje dług z odsetkami. Dlatego też bądźmy czujni, decydując się na pożyczkę online, ale pamiętajmy przy tym, że wszystko jest dla ludzi.