17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPożyczamy coraz mniej w ramach kredytów hipotecznych

Pożyczamy coraz mniej w ramach kredytów hipotecznych

kredyt_hipoteczny1Komisja Nadzoru Finansowego poluzowała zasady udzielania kredytów hipotecznych w Polsce, w wyniku czego większa liczba osób może dziś uzyskać pozytywną decyzję kredytową z banku. Dodatkowo, kredyty mieszkaniowe są coraz tańsze, bowiem Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim pięciokrotnie obniżała główne stopy procentowe w kraju, wpływające na oprocentowanie kredytów hipotecznych w bankach.

Tymczasem, w roku ubiegłym banki nie miały w tym względzie powodów do zadowolenia, bowiem wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych była znacznie niższa niż rok temu. Wygaszanie programu preferencyjnych kredytów „Rodzina na swoim” i związany z tym nagły napływ kredytobiorców do banków, nie zdołał zatrzymać spadkowego trendu w kredytach hipotecznych. Związek Banków Polskich wyliczył, że wartość kredytów mieszkaniowych, jakie udostępniono w polskich bankach w 2012 roku była o ponad 20% mniejsza niż w roku 2011.

Maleje wartość kredytów hipotecznych zaciąganych przez polskich konsumentów, co nie oznacza jednocześnie, że również i ilość takich zobowiązań jest wyraźnie niższa. Jednym z powodów, dla których maleje wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych jest to, że od czasu wybuchu kryzysu ekonomicznego na świecie, bardzo zmalały ceny mieszkań w Polsce. Dziś eksperci ogłaszają, że w większości miast w kraju ceny nieruchomości osiągnęły poziom znany z połowy 2006 roku. Na marginesie więc można powiedzieć, że obecnie jest najlepszy czas na to, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Po drugie, klienci nauczeni doświadczeniem innych kredytobiorców, którzy przed 2008 rokiem masowo zaciągali kredyty i teraz nie są w stanie ich spłacać, nie zaciągają pochopnie kredytów. W ostateczności mogą więc nie podjąć decyzji o zapożyczeniu się w banku.

Z braku oszczędności i z uwagi na zaostrzone kryteria udzielania kredytów hipotecznych wprowadzone na rynek przez KNF, istniejące w 2012 roku, kredytobiorcy zaciągali w poprzednim roku niższe zobowiązania hipoteczne i mniejsza liczba wnioskodawców niż w 2011 roku uzyskiwała pozytywną decyzję kredytową w z banku.

W 2012 roku rosło gwałtownie bezrobocie, a widomo utraty stanowiska nie stwarzało dobrych warunków do zapożyczania się w bankach i podejmowania tak poważnych inwestycji jak zakup nieruchomości mieszkalnej. To również mogło leżeć u podstaw zmniejszenia wartości udzielonych kredytów w roku ubiegłym, w stosunku do roku 2011.