23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPolski rynek depozytów firmowych

Polski rynek depozytów firmowych

Polski rynek depozytów firmowychFirmy pochodzące z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mają szansę na spory zarobek dzięki korzystnym ofertom depozytowym banków. Nie muszą nawet zamrażać pieniędzy na dłuższy czas w instytucji finansowej, aby osiągnąć wysokie zyski. Wystarczy, że otworzą wysokooprocentowane konto oszczędnościowe i gotowe.
Idea Bank jest bankiem nakierowanym na obsługę przedsiębiorców. Nic więc dziwnego w tym, że płaci swoim klientom firmowym 6% rocznie na koncie. Deutsche Bank PBC wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej samej grupy klientów wprowadził do swojego asortymentu produktów bezpłatny rachunek z darmowymi przelewami i obsługą kasową. Należy powiedzieć, że są to tylko przykłady banków, które chcą pozyskać więcej klientów firmowych, oferując im korzystne depozyty.
Na polu rachunków dla firm w ostatnim czasie niewiele się działo, ale to z uwagi na to, że banki skupiły się na klientach prywatnych. Oferowane są im coraz wyżej oprocentowane lokaty bankowe, jak i programy lojalnościowe, w których nie tylko można zaoszczędzić pieniądze, ale i też realnie zarobić. Banki zwracają na przykład określony procent wydatków, zakładając, że klient deklaruje na przykład wpływ wynagrodzenia na swój rachunek osobisty.
Na firmowych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych w Idea Banku firma zyskuje 5% odsetek w skali roku, jeśli jest ona nowym klientem banku. Oprocentowanie przysługuje wyłącznie przez pierwszy rok od momentu założenia rachunku. Za każde 10 tys. zł miesięcznych wpływów, bank oferuje podwyższenie oprocentowania o 0,25 punktów procentowych. Jeśli w miesiącu na konto klienta firmowego trafi 50 tys. zł wpływów, Idea Bank pozwoli firmie zarobić 6% w skali roku w kolejnym miesiącu. Każdorazowo, wysokość oprocentowania środków na rachunku w Idea Banku z premią, jest uzależniona od wpływów w poprzednim miesiącu. Po roku od założenia konta w Idea Banku, firmowe środki finansowe będą oprocentowane zgodnie z wysokością rynkowej stopy WIBOR, która maksymalnie może być powiększona o 0,25 punktów procentowych za każde 10 tys. zł wpływów na konto. Maksymalnie oprocentowanie będzie wynosiło stawkę WIBOR plus 1 punkt procentowy. Oferta w Idea Banku przedstawiona powyżej jest ważna bezterminowo. Zaletą takiego konta jest to, że klient ma stały dostęp do swoich środków finansowych, z których może w każdej chwili skorzystać, bez ograniczenia.
Ciekawą ofertę firmowych depozytów posiada Deutsche Bank PBC, który wprowadził w ostatnim czasie do obiegu rachunek online dla firm mikro dbNET Biznes. Takie konto mogą również otworzyć osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dla większych firm przygotowano rachunek db Firma Plus. Konto jest prowadzone zdalnie, bezpłatnie, a firma nie płaci za przelewy internetowe. Deutsche Bank PBC przez pół roku od swoich klientów firmowych nie pobiera opłat za kartę debetową wydaną do konta. W późniejszym czasie użytkowanie takiej karty nie pociąga za sobą kosztów, o ile jest ona aktywnie wykorzystywana.