23.6 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPolisa komunikacyjna – jakich błędów uniknąć podczas zakupu

Polisa komunikacyjna – jakich błędów uniknąć podczas zakupu

Polisa komunikacyjna – jakich błędów uniknąć podczas zakupuJak obniżyć wysokość składki OC oraz autocassco? Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt polisy komunikacyjnej? Jak wybrać właściwą ofertę i nie przepłacić?

Po pierwsze, zastanów się z jakich opcji AC czy assistance będziesz korzystał. Czy, aby na pewno wykupienie pełnego pakietu assistance jest dla Ciebie korzystne i opłacalne? Towarzystwa Ubezpieczeniowe prześcigają się w sposobach na przyciągniecie klientów i zwrócenie ich uwagi. W ofercie pojawiają się tak wyszukane usługi, jak: opieka concierge lub night-driver, który zapewni bezpieczny powrót do domu, jeśli zdarzy nam się poimprezować. Możemy także w razie wypadku zapewnić naszym zwierzakom bezpieczny transport i powrót do domu. Pytanie tylko, jak często zdarza nam się podróżować z naszymi pupilami i jak wysokie jest prawdopodobieństwo kolizji i czy jest ono warte kilkunastu bądź kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Kolejny haczyk, na który dajemy się złapać to serwisowanie uszkodzonego samochodu w autoryzowanym serwisie. Zdajmy sobie pytanie czy nasz kilkunastoletni samochód wymaga napraw w autoryzowanej stacji?

Po drugie, wykorzystaj wszelkie przysługujące Ci wypracowane zniżki. Ubezpieczyciele korzystają z sytemu bonus malus (BM), który pozwala określić okres w jakim uiszczaliśmy składki, a także zgłaszane przez nas szkody. Zdarza się, że przejście do innego ubezpieczyciela, zagwarantuje nam kilka dodatkowych punktów i wyższą klasę BM. Pamiętajmy jednak, że nie warto składać fałszywych zeznań, obowiązuje bowiem system weryfikacji. Zgodność z prawdą składanych przez nas deklaracji sprawdzana jest w Ośrodku Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Po trzecie, bardzo istotne jest właściwe wycenienie wartości samochodu. Jeśli jego wartość zostanie niedoszacowana wówczas możemy mieć do czynienia z tzw. niedoubezpieczeniem i w razie poniesionych szkód zostanie wypłacone nam zbyt niskie odszkodowanie, które może nie pokryć kosztów remontu samochodu. W przypadku OC na wysokość składki ubezpieczeniowej największy wpływ ma masa oraz pojemność silnika. O kosztach autocasco decyduje z kolei wartość rynkowa samochodu.

Po czwarte, określ dokładnie, gdzie mieszkasz oraz czy często przebywasz poza miejscem zamieszkania. Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują dla różnych lokalizacji, różnej wysokości składki. I tak, np.: mieszkając na Żywiecczyźnie za ubezpieczenie samochodu (tego samego rocznika, marki, modelu) zapłacisz niższą składkę niż w Warszawie, gdzie ryzyko uszkodzenia samochodu w wypadku czy kolizji drogowej, a także kradzieży pojazdu jest znacznie wyższe.

Po piąte, jeśli z Twojego samochodu korzystają inni członkowie rodziny a zwłaszcza dzieci, świeżo ubezpieczeni kierowcy, rozważ czy nie zgłosić tego faktu ubezpieczycielowi. Jeśli zataisz takowy w razie uszkodzenia pojazdu przez „młodego kierowcę”, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania bądź jego części.

Po szóste, korzystaj z dodatkowych zniżek. Decydując się na ubezpieczenie samochodu w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, gdzie już wcześniej ubezpieczyłeś dom bądź wykupiłeś polisę na życie, zazwyczaj liczyć możesz na dodatkowe, atrakcyjne ubezpieczenie.

Aktualną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych – AC i OC znajdziesz tutaj.