17.6 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPolacy na kredycie

Polacy na kredycie

Polacy na kredycieJak wynika z badań opinii publicznej, które zostały przeprowadzone na zlecenie „Rzeczpospolitej” przez GfK Polonia, już co trzeci dorosły Polak ma zobowiązania wobec instytucji finansowej. Prawie 2,5 mln osób więcej niż jeszcze rok temu przyznaje się, że zaciągnęło pożyczkę w banku. 9,3 mln Polaków żyje więc na kredyt. To znaczny wzrost w porównaniu z 2009 rokiem, kiedy taką deklarację w badaniu ankietowym złożyło 22% respondentów. Można wnioskować, że klienci nie odczuwają strachu związanego z kryzysem gospodarczym, mają większą skłonność do zakupów. Polacy liczą na to, że bez trudu będą mogli spłacać kolejne raty kredytowe.
W 2009 roku nastąpiła zapaść na rynku kredytowym. Pensje przestały rosnąć, dlatego też obawialiśmy się decyzji o zaciągnięciu kredytu. Od wiosny do sierpnia tego roku mieliśmy do czynienia z bardzo niską inflacją, a jednocześnie rosły wynagrodzenia. Większość Polaków uznało, że jest to najlepszy czas na robienie zakupów, a także na zaciąganie kredytów.
Wzrost liczby osób deklarujących posiadanie kredytu czy pożyczki bankowej może poniekąd wynikać z faktu, że niektórzy z konsumentów w trakcie kryzysu uświadomili sobie, że np. karta kredytowa czy zakup sprzętu na raty to również pewna forma kredytu. Do tej pory nie było to uznawane za pożyczkę, którą przecież w rzeczywistości jest.
W wyniku kryzysu na rynku finansowym banki diametralnie ograniczyły akcję kredytową, ale w ostatnich miesiącach coraz chętniej pożyczają pieniądze swoim klientom. Jednocześnie, warto podkreślić, że procedura udzielania kredytów i sprawdzania sytuacji finansowej klientów stała się o wiele bardziej szczegółowa. Banki w Polsce od stycznia do sierpnia bieżącego roku udzieliły o jedną trzecią więcej kredytów hipotecznych niż przed rokiem. Polacy decydują się też częściej na zaciągnięcie kredytu gotówkowego.
W ocenie dyrektor departamentu kredytów konsumpcyjnych w Pekao, pani Hanny Kujawskiej, trzeci kwartał 2010 roku był najlepszym okresem sprzedaży kredytów gotówkowych w tymże banku od czasu kryzysu finansowego. Wystarczającą zachętą do decydowania się klientów na zaciągnięcie kredytu konsumpcyjnego są rekordowo niskie stopy procentowe, które automatycznie przekładają się na niższą wysokość rat. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wskazuje, że po kredyty konsumpcyjne sięga więcej osób, ale pożyczają oni mniejsze kwoty. Kryzys i problem tzw. przekredytowania sprawił, że banki są wobec klientów bardziej ostrożne, podobnie jak klienci w stosunku do instytucji finansowych.
Badania GfK Polonia ukazały, że w grupie zadłużonych w bankach najwięcej, bo aż 72% klientów posiada kredyt gotówkowy, zaś 16% osób pożyczyło pieniądze z przeznaczeniem na zakup mieszkania lub budowę domu.
M.M.
bankowynet.pl