22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPodwyżka stóp procentowych – wyższe raty kredytów

Podwyżka stóp procentowych – wyższe raty kredytów

Podwyżka stóp procentowych – wyższe raty kredytów Rada Polityki Pieniężnej w środę, 9 maja zdecydowała się na podwyższenie poziomu głównych stóp procentowych w Polsce. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla wszystkich kredytobiorców, ponieważ wpłynie to bezpośrednio na wzrost rat kredytów w złotych.
Sama stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego oraz inne stopy procentowe nie decydują o oprocentowaniu kredytów hipotecznych w walucie narodowej. Niemniej jednak, najczęściej jest tak, że jeśli rosną stopy procentowe, to w ślad za nimi postępuje stawka WIBOR 3M, która decyduje już o oprocentowaniu kredytów hipotecznych. Banki w przeważającej ilości przypadków opierają swoje wyliczenia oprocentowania zobowiązania hipotecznego dla klienta właśnie na stawce WIBOR.
Szacuje się, że jeśli podobnie jak stopy procentowe, WIBOR 3M wyrośnie o 25 punktów bazowych, to koszt kredytu zwiększy się o 2,5-3% miesięcznie. Każdy kredytobiorca automatycznie zapłaci wyższą ratę kredytową – o około 16-17 zł na każde 100 tys. zł zaciągniętego kredytu hipotecznego.
WIBOR 3M już w ostatnim kwartale 2011 roku podwyższony został z poziomu 4,75 do 5%, co automatycznie wywołało podwyżkę oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych. W pierwszym kwartale obecnego roku doszło jednak do obniżenia wskaźnika WIBOR, który raz wynosił 4,94%, a raz 4,95%. W chwili obecnej ekonomiści prognozują, że wzrost stawki WIBOR 3M będzie wyższy niż jesienią ubiegłego roku. Może ona wzrosnąć ponad poziom 5%. Takiej wartości stawki WIBOR 3M nie notowano od stycznia 2009 roku.
Nie można powiedzieć, że już od dziś wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych w polskich bankach. Podwyżkę stóp procentowych oraz najbardziej prawdopodobną podwyżkę stawki WIBOR kredytobiorcy odczują w nieco późniejszym czasie. Wszystko zależy tu od banków, które przy obliczaniu oprocentowania zobowiązań hipotecznych stosują różne zasady wyznaczania stawki bazowej i aktualizują je z różną częstotliwością. Bywa, że aktualizacja ta występuje tylko wówczas, gdy zmiana stawki WIBOR 3M jest znaczna, np. o 0,1 punku p[procentowego lub nawet 0,25 punktu procentowego.
Wraz ze wzrostem stóp procentowych banki będą mogły w najbliższej przyszłości zaoferować swoim klientom wyższe oprocentowanie depozytów. To akurat pozytywna informacja dla osób oszczędzających w bankach.