19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPo co ubezpieczać domy?

Po co ubezpieczać domy?

Po co ubezpieczać domy?Kolejne klęski żywiołowe z jakimi mamy do czynienia w Polsce pokazują, że nikt nie może czuć się w 100% bezpieczny i mieć pewność, że jego majątkowi nie zagraża żadne niebezpieczeństwo – tak ze strony złoczyńców, jak i żywiołów. Tymczasem, nikt by jeszcze parę lat temu nie pomyślał, że w Polsce mogą zdarzać się tornada, które będą siały spustoszenie w wielu miastach i wsiach na terenie kraju. Dziś jest to już rzeczywistością, ale nawet taka sytuacja nie skłania Polaków do zabezpieczenia w sposób wszechstronny swojego dobytku. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, po co właściwie ubezpieczać domy?

Ubezpieczenie nieruchomości zapewnia dużą pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku działania żywiołów. Jeśli dom był ubezpieczony, firma ubezpieczeniowa zwróci pieniądze za zerwany dach, czy powybijane okna i inne zniszczenia. W przypadku, gdy dom nie posiadał polisy ubezpieczeniowej, wówczas poszkodowani w wyniku żywiołów mogą już tylko liczyć na pomoc ze strony państwa. Zostanie ona udzielona, o ile zniszczenia wywołane powodzią, wichurami, tornadami i tym podobnymi zjawiskami, będzie miała charakter masowy. Warto podkreślić, że odszkodowania wypłacane z budżetu państwa nigdy nie będą tak wysokie, jak w przypadku indywidualnych ubezpieczeń majątkowych.

Obecnie w Polsce obowiązuje specjalna ustawa, która gwarantuje poszkodowanym w masowych zjawiskach pogodowych wypłatę bezzwrotnej zapomogi w wysokości do 6 tys. zł. Poszkodowanych wskazuje wójt danej gminy, a opinia rzeczoznawcy majątkowego, oceniającego zniszczenia dla Towarzystw Ubezpieczeniowych, nie jest w ogóle wymagana. Przedsiębiorcy poszkodowani w takich zjawiskach mogą zaciągnąć do 50 tys. zł taniej pożyczki ze specjalnego funduszu.

Większość osób, które straciły swój dorobek życia w wyniku trąb powietrznych i nawałnic w tym roku, albo które mają uszkodzone domy, mogą liczyć na zapomogę. Niemniej jednak, jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Jeśli oczekujemy wysokiego odszkodowania, powinniśmy samodzielnie wykupić dla swojego majątku odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Indywidualne polisy ubezpieczenia majątkowego chronią dobytek ubezpieczonego przed wszelkimi stratami wywołanymi przez czynniki niezależne od człowieka. Można być wówczas pewnym, że odszkodowanie zostanie wypłacone, nawet jeśli w wyniku uderzenia piorunu tylko nasz dom zostanie zniszczony. W takiej sytuacji nie można liczyć na zapomogę rządową. Niestety, niewielu Polaków ma takie zdanie na temat ubezpieczania domów.