7 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościPleśń atakująca dokumenty? Tak, to możliwe.

Pleśń atakująca dokumenty? Tak, to możliwe.

Wiele małych i średnich firm boryka się z problemem ograniczonej przestrzeni – wynajem lub kupno większego lokalu wiąże się bowiem z dużymi kosztami, na które przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić. Nie chodzi tu tylko o powierzchnię biurową i magazynową, ale także o pomieszczenia na archiwa, gdzie przez lata przechowywana jest dokumentacja finansowa i kadrowa. Z braku miejsca, te istotne z prawnego puntu widzenia dokumenty umieszczane są często w nieodpowiednich do tego warunkach – na strychach i poddaszach lub piwnicach.

Niestety, może się to zakończyć katastrofą i utratą istotnych informacji. Nieodpowiednio przechowywany papier szybko ulega zawilgoceniu, co stwarza idealne warunki do rozwoju zarodników grzybów pleśniowych. Zainfekowane nimi dokumenty stają się nie tylko nieczytelne, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia przebywających w pobliżu pracowników.
Na szczęście, atakująca dokumenty pleśń nie musi oznaczać konieczności ich wyrzucenia. Na rynku działa wiele firm, specjalizujących się w osuszaniu papieru i przywracaniu go do pierwotnego stanu. Profesjonalnie przeprowadzone odgrzybianie dokumentów składa się z kilku etapów. Na początku materiały są zabezpieczane i przewożone do firmy w specjalnych pojemnikach. Następnie są one schładzane, dzięki czemu kartki nie sklejają się a tusz nie ulega rozmyciu. Zamrożona woda jest odparowywana z papieru w specjalistycznym urządzeniu, po czym dokumenty zostają wysterylizowane promieniami gamma, które zabijają zarodniki pleśni i bakterie.
140783104655675800Aby potwierdzić skuteczność całego procesu, profesjonalne firmy przeprowadzają badanie mikrobiologiczne odrestaurowanych dokumentów, które pozwala upewnić się, że szkodliwe mikroorganizmy zostały całkowicie wyeliminowane. Dopiero wtedy dokumentacja zwracana jest klientowi – czysta i bezpieczna może być przez lata przechowywana we właściwie do tego przygotowanym archiwum.
Usługa osuszania i odgrzybiania papieru jest także jedyną deską ratunku dla dokumentów, które w przypadku powodzi lub awarii hydraulicznej uległy zalaniu. Zamoczone archiwa powinny zostać jak najszybciej poddane procesowi osuszania i sterylizacji, dzięki czemu mogą być przywrócone do oryginalnego stanu. Czas ma tu kluczowe znaczenie, dlatego w razie wypadku nie warto zwlekać i od razu zwrócić się o pomoc do specjalistów.