18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPKO BP idzie o krok dalej w płatnościach

PKO BP idzie o krok dalej w płatnościach

PKO BP idzie o krok dalej w płatnościach Nowoczesne płatności za pośrednictwem telefonów komórkowych są już znane na świecie, ale bank PKO BP z Polski postanowił je jeszcze udoskonalić. W chwili obecnej specjaliści pracujący w PKO BP opracowują autorski model płatności mobilnych. Na świecie nikt jeszcze nie odważył się go wdrożyć na taką skalę, na jaką planuje tego dokonać PKO BP.
Bankowość mobilna ma wiele zalet, przede wszystkim z perspektywy klienta, choć i sam bank wiele może na niej zyskać. Można jej dokonywać wszędzie, gdzie się znajdujemy, z wykorzystaniem telefonów czy innych urządzeń mobilnych, wyposażonych w odpowiednie osprzętowanie lub aplikacje. Bankowość mobilna przede wszystkim nie wymaga od klienta bytności w samym banku, aby zrealizować przelew czy też inną operację finansową. Z drugiej strony, sam bank wykorzystujący bankowość mobilną, również znajduje się raczej na wygranej pozycji, jako że generuje mniejsze koszty działalności, niż wykorzystując wyłączenia bankowość w tradycyjnej formie. Mniejsze koszty, to automatycznie większe oszczędności dla banku oraz szansa na wypracowanie wyższych zysków niż do tej pory.
W naszym kraju jeśli chodzi o bankowość mobilną, sporo się dzieje. Karty zbliżeniowe, które i tak są dla klientów nowością, mogą być z powodzeniem zastąpione przez komórkę wyposażoną w odpowiedni sprzęt lub program. Kilka banków na naszym rodzimym rynku finansowym już umożliwiła klientom dokonywanie płatności przy użyciu telefonu komórkowego. Wystarczy go zbliżyć do czytnika w sklepie, aby zapłacić za swoje zakupy lub wyświadczone klientowi usługi.
Autorski program płatności mobilnych opracowywany przez bank PKO BP idzie o krok dalej. Zauważmy, że w skali globalnej nie istnieje jak do tej pory jeden, spójny standard płatności mobilnych. Wystarczy porównać ze sobą dwie usługi płatności mobilnych – PayPal oraz Google Wallet. Od razu widać wiele różnic. Prawdopodobnie, w przyszłości stworzona zostanie jedna technologia, wedle której dokonywane będą płatności mobilne. Nastąpi to jednak w dłuższej perspektywie czasu, a PKO BP chce już dzisiaj spróbować stworzyć własny globalny ekosystem. Nie chce mieć tylko standardy płatności mobilnych wykorzystywanych wyłącznie w Polsce. Chce, aby płatności mobilne w ten sam sposób działały na całym świecie.
PKO BP, jeśli tylko sfinalizuje swój projekt płatności mobilnych, może być pierwszą instytucją finansową na świecie, która wdroży tego typu rozwiązanie. Koszty, jakie pociąga za sobą owy projekt mogą się zwrócić dzięki oszczędności na emisji plastiku, który należy zarejestrować w Visa i Mastercard. Na tych operacjach banki w ogóle nie zarabiają.