9.8 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościPierwsza w Polsce karta V PAY VISA

Pierwsza w Polsce karta V PAY VISA

Bank Zachodni WBK S.A. jako pierwszy bank w Polsce wydał w ramach pilotażu kartę V PAY – nowy, ogólnoeuropejski produkt organizacji Visa. V PAY to każdorazowo potwierdzane kodem PIN debetowe karty z mikroprocesorem. Pierwszej transakcji wydaną w Polsce kartą V PAY dokonał Jacek Kseń, prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A. Transakcja miała miejsce w jednym z poznańskim supermarketów wywodzącej się z tego miasta sieci “Piotr i Paweł”. Terminal w tym sklepie obsługiwany jest przez centrum autoryzacyjno-rozliczeniowe CardPoint, które to umożliwiło przeprowadzenie transakcji.
Karta V PAY została opracowana przez organizację Visa Europe jako odpowiedź na potrzebę wdrożenia ogólnoeuropejskiego rozwiązania w dziedzinie kart debetowych, które spełni wymogi tworzonego Jednolitego Rynku Płatności w Euro (SEPA). Ma ona umożliwić włączenie krajowych programów debetowych w jeden wspólny, ogólnoeuropejski system oparty o mikroprocesorowy standard EVM oraz każdorazowe użycie kodu PIN. Obecnie wydawane w wielu krajach karty debetowe działają jedynie w danym kraju lub w innym standardzie w kraju, a w innym za granicą.

“BZ WBK był jednym z niewielu banków w Polsce, który mógł spełnić wymagania związane z pilotażem kart V PAY, a to między innymi za sprawą wydawania od trzeciego kwartału 2005 roku wyłącznie kart z mikroprocesorem. Bardzo cieszy nas fakt, że możemy współpracować z organizacją Visa Europe przy tak ciekawym przedsięwzięciu.” – twierdzi Jacek Kseń, prezes Zarządu BZ WBK.

Bank Zachodni WBK S.A. przyjął propozycję wydania – jako pierwszy bank na świecie – karty V PAY o niestandardowej długości numeru rachunku. Celem przedsięwzięcia było wykazanie elastyczności działania platformy V PAY. Banki – wydawcy kart oraz firmy handlowo-usługowe będą mogły wykorzystywać już istniejące systemy i urządzenia, ponieważ karta V PAY jest zawsze kompatybilna z krajowymi systemami numeracji rachunków kart. Przykładowo, karta V PAY będzie współdziałała z numerami rachunków obejmującymi ciągi o długości od 13 do 19 cyfr oraz numerami BIN (Bank Identification Number) zaczynającymi się od cyfr 4, 5 lub 6.
Istotą tego podejścia było to, by banki – wydawcy kart, centra rozliczeń i autoryzacji oraz firmy handlowo-usługowe mogły w dalszym ciągu stosować istniejące systemy i infrastrukturę obsługującą karty debetowe przy zastosowaniu minimalnych zmian, a zatem i możliwie najmniejszych kosztów wdrożenia.

“To nie przypadek, że to właśnie Bank Zachodni WBK pierwszy wydał pilotażowo w Polsce kartę V PAY, najnowszy produkt organizacji Visa Europe. BZ WBK jako pierwszy bank w Polsce uznał doniosłe, długofalowe korzyści z przejścia na wydawanie wyłącznie kart “inteligentnych” i jest obecnie największym wydawcą kart Visa z mikroprocesorem w kraju.” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce. Obecnie 9 banków wydaje w Polsce karty Visa z mikroprocesorem.

Bank Zachodni WBK to jeden z największych wydawców kart płatniczych w Polsce, oferujący karty systemu Visa od ponad dziesięciu lat oraz jeden z pięciu największych wydawców kart Visa w Polsce. Klienci BZ WBK posiadają obecnie ponad milion kart z logo Visa. Karty mikroprocesorowe Visa zgodne z ujednoliconym międzynarodowym standardem EMV są dostępne w BZ WBK od II kw. 2004 r., zaś od marca 2005 r. są wydawane na skalę masową. Do tej pory BZ WBK wydał ich ponad 530 tys.
Na koniec 2005 roku liczba kart Visa ogółem osiągnęła w Polsce 11,5 mln. Kartami tymi zawarto w ub. roku 490,3 mln transakcji o łącznej wartości równej w przeliczeniu 27,6 mld euro.
Informacje o kartach V PAY:

  • są to karty debetowe spełniające wymogi standardu EMV i każdorazowo wymagające potwierdzenia transakcji kodem PIN;
  • współdziałają z krajowymi systemami numeracji rachunków kart, obejmującymi numery od 16-to do 19-to cyfrowych, zaczynające się od cyfr 4, 5 lub 6; tym samym banki-wydawcy kart, agenci rozliczeniowi oraz firmy handlowo-usługowe na tych rynkach mogą wykorzystywać już istniejące systemy i urządzenia, dokonując jedynie minimalnych modyfikacji;
  • mogą zawierać oznakowania krajowych systemów kart debetowych;
  • mogą nosić znak PLUS zyskując dostęp do globalnej sieci bankomatów;
  • są przyjmowane przez terminale płatnicze działające w standardzie EMV.

Bank Zachodni WBK – podstawowe informacje:
Bank Zachodni WBK jest jednym z pięciu największych banków w Polsce – jego fundusze własne przekraczają 2 miliardy złotych, a aktywa wynoszą blisko 25 miliardów złotych. Sieć placówek Banku Zachodniego WBK liczy 383 oddziały, zlokalizowane przede wszystkim w zachodniej części kraju oraz w najważniejszych centrach gospodarczych Polski. Bank oferuje swoim klientom możliwość korzystania z ponad 600 własnych bankomatów, co plasuje go na jednej z czołowych pozycji pod względem sieci bankomatów w Polsce.
BZWBK jest jednym z liderów bankowości elektronicznej, której usługi wprowadził na polski rynek jako pierwszy. Klienci banku mogą korzystać z usług przez Internet/WAP, telefon stacjonarny, telefon komórkowy i bankomaty. Bank Zachodni WBK jest jednym z pięciu największych banków w Polsce pod względem emisji kart płatniczych i kredytowych i największym w Polsce emitentem kart affinity – BZ WBK wydaje karty tego typu m. in. z Polską Akcją Humanitarną, Uniwersytetem Jagiellońskim, Wrocławskim oraz Toruńskim.
CardPoint S.A. – podstawowe informacje:
CardPoint jest jednym z czterech działających na rynku polskim Agentów Rozliczeniowych. Spółka posiada 20% udział w rynku akceptacji kart w Polsce i przetwarza 4,5 miliona transakcji miesięcznie. Spółka powstała w wyniku wydzielenia Centrum Akceptacji Kart ze struktur Banku Zachodniego WBK S.A. Obecnie jest własnością NOVA EuroConex Holdings B.V. i tym samym wchodzi w skład grupy NOVA Information Systems należącej do U.S. Bancorp.
źródło: Bank Zachodni WBK – informacja prasowa
sprawdź ofertę: Bank Zachodni WBK