5.8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Pekao kontra PKO

Pekao kontra PKOWalka rynkowa pomiędzy PKO Bankiem Polskim a bankiem Pekao SA trwa od wielu lat. Bank „z Żubrem”, jak często nazywany był bank Pekao SA od pewnego czasu może pochwalić się coraz lepszymi wynikami finansowymi. Być może związane jest to z rebrandingiem Pekao. Bank zrezygnował bowiem ze swojego wieloletniego logo i kolorystyki firmowej. Jest dziś odbierany jako bank bardziej nowoczesny, który chce wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów poprzez modyfikowanie swojej oferty produktów i usług.

W tym tygodniu do wiadomości publicznej zostały podane dane finansowe obu banków za III kwartał 2012 roku. Porównując opublikowane raporty można zauważyć, że Bank Pekao SA wciąż umacnia swoją pozycję rynkową, „goniąc” lidera PKO BP.

W III kwartale tego roku Bank Pekao wypracował zysk netto wynoszący 798 mln zł, zaś PKO BP w tym samym czasie odniósł kwartalny zysk wynoszący 912 mln zł. Informacje te zostały wskazane w raportach finansowych za ostatni kwartał obu banków.

Niewielkie w gruncie rzeczy różnice pomiędzy zyskami netto obu banków wskazują, że przy sprzyjających okolicznościach Bank Pekao SA ma szansę sięgnąć po tytuł lidera na polskim rynku bankowym. PKO BP musi mieć się na baczności i podejmować innowacyjne działania, które będą umacniały jego pozycję rynkową. W przeciwnym wypadku za kilka lat pozycję lidera na polskim rynku bankowym może zająć Pekao. Przychody operacyjne Pekao w ciągu ostatnich trzech kwartałów wyniosły 5,94 mld zł, zaś zysk wyniósł w tym czasie 2,21 mld zł.

Pekao wciąż powiększa swoją zyskowność od początku 2012 roku, zaś zyskowność PKO BP w zasadzie utrzymuje się na stałym poziomie. Pomimo trudnej sytuacji na rynku finansowym w Polsce, oba banki i tak mogą cieszyć się ze zwiększonych dochodów. PKO BP ma jedną, bardzo poważną przewagę nad Bankiem Pekao, która wynika ze wskaźnika kosztów do dochodów, który w PKO BP wynosi zwykle mniej niż 40%, zaś w Pekao – 47%. Pod tym względem Pekao, będzie bardzo trudno „przebić” swojego rywala.

Pekao chętnie udziela dziś kredytów, zwłaszcza firmowych, przez co na rynku postrzegany jest jako największy bank finansujący firmy. W ciągu ostatniego roku wartość portfela kredytów korporacyjnych wzrosła o niemalże 60 mld zł, czyli o nieco ponad 5%. Jest to bardzo dobry wynik. Niestety, w równym tempie nie rosną w Pekao depozyty, choć tempo wzrostu jest tu oceniane jako przyzwoite na tle innych instytucji bankowych na polskim rynku.