27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościOszuści zawyżają składki na ubezpieczenia

Oszuści zawyżają składki na ubezpieczenia

ubezpieczenieKonsumenci w Polsce sugerują, że składki na poszczególne ubezpieczenia – komunikacyjne, na życie czy ubezpieczenia zdrowotne, są stanowczo zbyt wysokie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe odpowiadają, że jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że istnieje szeroka grupa osób oszukujących ubezpieczycieli. Oszuści umiejętnie wyłudzają wypłatę odszkodowania, na czym tracą firmy ubezpieczeniowe. Gdyby nie tak duża skala oszustw ubezpieczeniowych, składki ubezpieczeniowe mogłyby być znacznie niższe niż w chwili obecnej.
Jak oszukują klienci Towarzystw Ubezpieczeniowych? Sposobów na oszustwa jest bardzo wiele. Między innymi, polscy ubezpieczeni wyłudzają odszkodowania z ubezpieczeń samochodowych, jeżdżąc tak, aby stać się ofiarą stłuczki. Dzięki temu wzbogacają się o kilka tysięcy złotych, a swój samochód albo w ogóle nie naprawiają, albo robią to przy użyciu własnej pracy, po kosztach. Są i tacy, którzy gotowi są do okaleczenia ciała, aby uzyskać odszkodowanie. Za granicą ubezpieczeni są jeszcze bardziej kreatywni w wyłudzaniu odszkodowań. Niektórzy potrafią upozorować własną śmierć, aby uzyskać wysokie odszkodowanie z polisy na życie. Takie sprawy jednak są wykrywane szybko przez firmy ubezpieczeniowe.
Stowarzyszenie ubezpieczycieli Insurance Europe szacuje, że w 2011 roku w wyniku działania oszustów wypłacono odszkodowania na kwotę nawet 93 mld euro. W Polsce skala oszustw w 2012 roku jest szacowana na kwotę nawet 1,8 mld zł.
Na oszustwach w zakresie ubezpieczeń i wyłudzania odszkodowań, tracą nie tylko same firmy ubezpieczeniowe, ale też przede wszystkim uczciwi klienci. Im więcej jest wypłacanych odszkodowań, tym wyższe składki ubezpieczeniowe narzuca Towarzystwo Ubezpieczeniowe na swoich klientów. Jeśli skale oszustw ubezpieczeniowych byłyby mniejsze, to ubezpieczyciele mogliby pobierać niższe składki na poszczególne ubezpieczenia. Tymczasem, sukcesywnie wzrastają składki na ubezpieczenia komunikacyjne – OC i autocasco, oraz ubezpieczenia na życie. Najczęściej to właśnie z takich ubezpieczeń oszuści wyłudzają wysokie odszkodowania, które w rzeczywistości wcale nie są im potrzebne.
Europejskie firmy ubezpieczeniowe podejmują się zróżnicowanych działań w celu wykrywania i niedopuszczania do oszustw i wyłudzeń odszkodowań z ubezpieczeń. Wymieniają się pomiędzy sobą informacjami na ten temat, a nawet wynajmują detektywów, do przeprowadzenia prywatnego śledztwa. Wykrywaniem oszustw w całej Europie zajmują się organizacje powołane w tym celu przez ubezpieczycieli. Na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonuje na przykład wydział policji Insurance Fraud Enforcement Department.