17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościOszczędzaj podczas świątecznych zakupów

Oszczędzaj podczas świątecznych zakupów

Oszczędzaj podczas świątecznych zakupówWielkimi krokami zbliża się okres przedświąteczny. Polacy mocno związani są z tradycyjnym obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia. Tylko niewielka część z nas na święta wyjeżdża w góry, na narty, albo na wakacje do egzotycznego, ciepłego kraju. Zwykle w czasie świąt mamy czas na rozmowy z rodziną i wspólne biesiadowanie przy stole. Urządzenie świąt jednak kosztuje, podobnie jak obdarowanie prezentami najbliższych. Takie są zwyczaje świąteczne i od lat w tym względzie nic się nie zmieniło.

Co roku wydajemy więcej na zakupy świąteczne. Możemy jednak zaoszczędzić na kupowaniu wszystkich produktów niezbędnych do urządzenia świąt we własnym domu, jeśli za zakupy zapłacimy kartą kredytową. Związane jest to z uruchomieniem przez wiele banków programów Moneyback dla swoich klientów, którzy aktywnie korzystają z karty kredytowej. Każdy procent odzyskanych pieniędzy z zakupów świątecznych, to większa oszczędność. Ile zwrócą nam banki?

Na to pytanie poszukała odpowiedzi firma doradztwa finansowego Expander. Wskazała ona, że część banków zwraca klientom za zakupy dokonywane kartą kredytową od 0,5% do 5% wydatków. Niestety, ale na ogół zwrot posiada pewne ograniczenia. Nie odzyska się czasem pełnej, 5-cio procentowej kwoty zakupów, z uwagi na to, że bank wprowadził limit zwrotu. Bywa też, że bank wskazuje w jakich sklepach należy dokonywać zakupów, aby wypracować oszczędności na płaceniu kartą kredytową za zakupy, albo jakie marki produktów kupować.

Informacje o takich ograniczeniach są ważne dla klientów. Jeśli poszukują oni programu lojalnościowego Moneyback z największym zwrotem środków finansowych za zakupy opłacane kartą kredytową, powinni zwrócić uwagę na regulamin tego programu. Na przykład, Bank Millennium przyciąga do siebie klientów 5% zwrotem środków finansowych za zakupy dokonywane kartą kredytową Impresja, ale roczna kwota zwrotu nie może być wyższa niż 760 zł. Dodatkowo, bank zwróci pieniądze wyłącznie za zakupy dokonywane w wybranych sklepach i punktach usługowych.

Zwrot dokonywany może być przez bank nie tylko w postaci gotówki, ale też bonów na zakupy w konkretnej sieci handlowej.

Karty kredytowe pozwalające na zwrot części dokonywanych wydatków wydają takie banki jak wspominany Bank Millennium, Alior Bank, Bank Pocztowy, Bank BPH, Polbank czy BGŻ oraz Santander Consumer Bank.