7 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościOstatni rok na zaciągnięcie kredytu z dopłatą

Ostatni rok na zaciągnięcie kredytu z dopłatą

Ostatni rok na zaciągnięcie kredytu z dopłatąKredyty preferencyjne z dopłatami z budżetu państwa „Rodzina na Swoim” pozwoliły wielu polskim rodzinom na zakup swojego wymarzonego mieszkania lub domu. Dziś rząd przymierza się do wygaszenia programu i dlatego zdecydowanie podniósł kryteria wsparcia kredytowego „Rodzina na Swoim”. Na koniec 2012 roku program ma kompletnie przestać istnieć. Dziś z trudem można szukać nieruchomości, która spełnia kryteria ustawowe i pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego na preferencyjnych warunkach.
„Rodzina na Swoim” nie pozwala już na kupno mieszkania z rynku wtórnego, zaś znalezienie nieruchomości na rynku pierwotnym w dużych aglomeracjach, która spełniałaby kryteria cenowe, jest w praktyce niemożliwe. Jedynie w mniejszych miastach można jeszcze kupić mieszkanie, na które uzyska się kredyt „Rodzina na Swoim”.
Banki udzielają w chwili obecnej o wiele mniej kredytów z dopłatą z budżetu państwa, niż jeszcze przed wprowadzeniem zmian w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. O ile dotychczas uzyskanie ośmioletnich dopłat do kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim” nie było trudne, teraz ilość udzielanych tego rodzaju kredytów spadła o 30%. Nic nie wskazuje, aby w tym roku banki przyznawały kredyty preferencyjne częściej. Mieszkania tanieją, ale nie na tyle, aby zrównoważyć obniżkę pułapu cen kwalifikującego nieruchomości do otrzymania dopłaty z budżetu państwa. Dla rynku pierwotnego, a tylko taki wchodzi w grę w dziś obowiązującym programie „Rodzina na swoim”, limit cenowy nie może przekroczyć średnich kosztów budowy dla danego województwa bądź miasta wojewódzkiego.
Bardziej niż w przypadku mieszkań, kredyt „Rodzina na Swoim” jest osiągalny dla nowo wybudowanych domów, których powierzchnia jest nie większa niż 140 metrów kwadratowych.
Od września 2011 roku wprowadzono w życie także i inne zmiany w warunkach udzielania kredytów programie „Rodzina na Swoim”. Pojawiło się m.in. kryterium wiekowe, gdzie kredytobiorca lub jeden z małżonków starających się o kredyt musi mieć mniej niż 35 lat. Limit wieku nie dotyczy wyłącznie niepełnych rodzin, czyli na przykład osób wychowujących samotnie dziecko. Jedyną pozytywną w opinii kredytobiorców zmianą programową w „Rodzinie na Swoim” jest dołączenie do grupy beneficjentów osób samotnych i pozostających w związkach partnerskich.
Kredyt na preferencyjnych warunkach można uzyskać wyłącznie przy kupnie mieszkania, którego powierzchnia nie przekracza 75 metrów kwadratowych, albo przy kupnie i budowie domu o maksymalnej powierzchni 140 metrów kwadratowych. Dopłata do odsetek obejmie tylko 50 metrów kwadratowych mieszkania i 70 metrów kwadratowych domu. Single owe limity mają mniejsze – mogą kupić wyłącznie mieszkanie z normą metrażową 50 metrów kwadratowych, a dopłata wyniesie maksymalnie 30 metrów kwadratowych.