6.3 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościOrganizacje płatnicze podnoszą prowizje

Organizacje płatnicze podnoszą prowizje

opłaty_kartoweProwizje interchange, czyli prowizje pobierane za przyjmowanie płatności kartami płatniczymi, w Polsce należą do najwyższych w całej Europie. Rząd jest tego świadomy, dlatego też po wielomiesięcznych negocjacjach z bankami, organizacjami przedsiębiorców oraz z organizacjami płatniczymi, zdecydował się na skonstruowanie specjalnej ustawy.

Jej celem jest obniżenie opłat interchange z obecnego poziomu 0,8-1,3% do poziomu 0,5%, dla wszystkich płatności, bez względu na to, jaką kartą posługuje się w danym momencie klient w punkcie handlowym. Dla przedsiębiorców taka zmiana w prawie jest korzystna, ponieważ będą mniej płacili za akceptację płatności bezgotówkowych. Najprawdopodobniej, wielu handlowców po wprowadzeniu zmian w prawie, czyli w połowie przyszłego roku, zdecyduje się na zainstalowanie w swoich punktach terminali płatniczych.

Plany upowszechnienia płatności bezgotówkowych w Polsce mogą jednak legnąć w gruzach, bowiem organizacje płatnicze podnoszą niektóre prowizje związane z transakcjami kartami, chcąc sobie zrekompensować obniżenie opłat interchange. Już dziś, od 1 listopada MasterCard wprowadziło nową, wyższą opłatę za płatności między innymi w przestrzeni internetowej, za pomocą wydanych przez MasterCard kart. Z kolei, od 1 kwietnia 2014 roku powinniśmy oczekiwać wzrostu jednej z prowizji, jaką pobiera z tytułu akceptacji płatności kartą organizacja Visa. Eksperci ostrzegają, że przed 1 stycznia 2014 roku MasterCard i Visa mogą wprowadzić w życie nowe tabele opłat.

Na podwyżkach najwięcej stracą przedsiębiorcy, którzy mogą zdecydować się na przerzucenie kosztów podwyżek, choćby w części, na własnych klientów.

Visa i MasterCard rekompensują sobie straty z tytułu obniżonych opłat interchange, wymuszonych na nich odgórnie przez rządową ustawę, podwyższaniem innych prowizji i wprowadzaniem kolejnych opłat. MasterCard nalicza obecnie wynagrodzenie od preautoryzacji płatności kartą dokonywanych w Internecie oraz przez osoby korzystające z usług hotelarskich. Visa zaś zdecydowała się podwyższyć inną opłatę, jaka pobierana jest od wszystkich transakcji kartą.

Szybkie wprowadzanie nowych opłat i podwyższanie istniejących prowizji w organizacjach płatniczych Visa i MasterCard podyktowane jest tym, że od przyszłego roku nowelizacja ustawy o usługach płatnych zabrania im nakładania prowizji na transakcje dokonywane kartami konkurencji oraz wprowadza obowiązek ogłaszania z trzymiesięcznym wyprzedzeniem jakichkolwiek zmian w tabelach opłat i prowizji. Dotychczas taki obowiązek nie istniał.