16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościOpłacanie podatków w formie karty podatkowej

Opłacanie podatków w formie karty podatkowej

Wszyscy podatnicy w Polsce, którzy rozliczają podatek opłacany w formie karty podatkowej, muszą do 20 stycznia roku podatkowego złożyć do Urzędów Skarbowych formularz PIT-16. Podatnik składa fiskusowi deklarację PIT-16A w związku z korzystaniem z prawa odliczenia od podatku kwoty 7,75% podstawy opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone w poprzednim roku podatkowym.
Karta podatkowa wybrana jako tryb rozliczenia podatkowego przez podatnika, zobowiązuje go jednocześnie do składania deklaracji podatkowych na formularzu PIT-16. Deklarację tą należy złożyć także w tym przypadku, gdy podatnik nie będzie chciał odliczać składek zdrowotnych, ale wówczas z końcem roku musi on złożyć PIT-16A.
Warto podkreślić, że podatnicy rozliczający się w ten sposób nie mogą składać łącznego zeznania podatkowego z małżonkiem, nawet w ramach innych przychodów, uzyskiwanych poza kartą podatkową. Nie mogą rozliczać się jako osoby samotnie wychowujące dziecko, ani korzystać z ulg i odliczeń, prócz odliczania składek płaconych na ubezpieczenie zdrowotne.
Deklarację PIT-16A składa się w terminie do końca stycznia następującego po roku podatkowym, za który rozliczany jest podatek. Do deklaracji nie dołącza się żadnych dodatkowych załączników, a jeśli podatnik rozlicza też inne przychody, powinien złożyć odpowiednią, inną deklarację podatkową. Sam podatek ryczałtowy jest płatny do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, zaś podatek z grudzień opłacany jest w terminie do 28 grudnia roku podatkowego. Podatek płacony jest bez wezwania, na rachunek urzędu skarbowego.