17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościOdwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka

Odwrócona hipotekaEmeryci i renciści w Polsce nie mają zbyt wysokich dochodów. Wiele mówi się na temat tego, że polskie emerytury w perspektywie czasu mogą stać się emeryturami głodowymi. Nie będzie pieniędzy na podwyżki i wypłacanie na bieżąco świadczeń emerytalnych wszystkim uprawnionym osobom.

Emeryci już w chwili obecnej zmagają się ze swoim budżetem miesięcznym. Nie mogą sobie pozwolić na luksusowe życie, poznawanie świata na emeryturze, czy na wsparcie dla swoich dzieci. To raczej dzieci i wnuki muszą wspomagać pod względem finansowym starsze osoby, ponieważ nie stać ich na zapłacenie wszystkich rachunków, kupienie żywności oraz leków, które muszą przyjmować regularnie.

Należy powiedzieć, że emeryci sami też poszukują sposobów na podreperowanie swoich budżetów. Jednym z nich jest odwrócona hipoteka, będąca nowym na polskim rynku produktem finansowym. Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym odwrócona hipoteka polega. Otóż, firma finansowa oferuje klientom wypłatę dożywotnich świadczeń, w zamian za oddanie prawa własności do mieszkania lub innej nieruchomości. Odwrócona hipoteka jest kredytem, który jednak nie jest wypłacany w całości kredytobiorcy, ale w równych, miesięcznych transzach, aż do końca życia emeryta.

Odwrócony kredyt hipoteczny obciąża zobowiązaniem kredytowym nieruchomość, stanowiącą własność emeryta. Jest dokładnie tak, jak przy zaciągnięciu kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym. Jeśli spadkobiercy nie spłacą zobowiązania wynikającego z odwróconej hipoteki, wraz z odsetkami dla banku, wówczas instytucja finansująca odwróconą hipotekę będzie miała możliwość przejęcia nieruchomości. Jeśli zaś suma wypłaconych świadczeń dla emeryta będzie niższa niż wartość nieruchomości, po jego śmierci spadkobiercy uzyskają ową różnicę. Do końca swojego życia emeryt pozostaje formalnie właścicielem swojego domu czy mieszkania.

Nad pomysłem uregulowania odwróconej hipoteki w formie kredytu hipotecznego pracuje w chwili obecnej Ministerstwo Gospodarki. Jest to bezpieczna opcja dla emerytów, którzy mogą mieć pewność, że nikt nie wyrzuci ich z własnego domu. Odwrócona hipoteka pozwoli im natomiast podnieść comiesięczne dochody do dyspozycji, nawet o ponad 1000 zł miesięcznie. Im więcej warta jest nieruchomość i im starszy emeryt decyduje się na skorzystanie z odwróconej hipoteki, tym miesięczne wypłaty są wyższe.

Obok odwróconej hipoteki w formie kredytu hipotecznego, na rynku finansowym istnieje podobna opcja, tzw. dożywotniej renty. Kluczowa różnica pomiędzy dożywotnią rentą, a odwróconym kredytem hipotecznym tkwi tutaj w tym, że w księdze wieczystej od razu figuruje jako właściciel instytucja finansująca. Nawet więc w przypadku, gdy emeryt pobiera dożywotnią rentę przez kilka miesięcy, to jego spadkobiercy po jego śmierci pozostaną z niczym.