9.8 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościOdpis z ksiegi wieczystej on-line

Odpis z ksiegi wieczystej on-line

Odpis z ksiegi wieczystej on-line Odpis z księgi wieczystej to jeden z dokumentów, które niezbędne są, jeśli chcemy kupić dom lub mieszkanie na raty. Choć księgi wieczyste udostępniane są w sieci, korzystanie z nich jest mocno ograniczone.

W marcu Sejm przyjął założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowelizacja ustawy ma ułatwić dostęp do ksiąg wieczystych oraz otrzymanie stosownego dokumentu.

Księgi wieczyste można przeglądać bezpłatnie w Internecie od 17 czerwca 2011 roku. W sieci udostępnione zostało blisko 12 mln egzemplarzy (z około 19 mln). Nowe księgi udostępniane są automatycznie, stare poddawane sukcesywnej informatyzacji. Całość dostępna ma być dla internautów od 2013 roku.

Każdy może skorzystać z darmowej przeglądarki, wystarczy wejść na specjalna podstronę Ministerstwa Sprawiedliwości ekw.ms.gov.pl, jednak, aby przejrzeć konkretną księgę musimy znać jej numer. Pewne udogodnienia pozwalające na odnalezienie właściwej księgi w internetowym zbiorze, według innych kryteriów niż jej numer, mają zostać wprowadzone w przyszłym roku, jednak najpierw udostępnione zostaną m.in.: sądom, urzędom skarbowym.

Internauci obecnie mają możliwość jedynie przeglądania ksiąg wieczystych, w celu uzyskania odpisu (posiadającego moc prawną) muszą udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych w sądzie właściwym dla lokalizacji nieruchomości.

Od 1 stycznia 2014 roku zainteresowani będą mieli możliwość złożenia wniosku o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej oraz zaświadczenia o jej zamknięciu. Dokument otrzymają w wersji elektronicznej. Wydruk będzie miał moc urzędową. Internetowy odpis ma mieć być również tańszy od tradycyjnego – obecnie koszt zwykłego odpisu wynosi 30 PLN, zupełnego 60 PLN.

Odpis z księgi wieczystej to dokument informujący o stanie prawnym nieruchomości. Jest on niezbędny podczas zakupu nieruchomości. Odpis musimy przedstawić notariuszowi, podczas podpisywania tzw. Przyrzeczonej umowy zakupu.