16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024

OC dla rowerzysty

OC dla rowerzystyUbezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kojarzy się przede wszystkim z koniecznością ubezpieczenia samochodu i wszelkich innych pojazdów podlegających rejestracji w Polsce. Polisa OC jest niezbędna dla kierowców. Jeśli nie wykupią jej, nie będą mogli poruszać się legalnie po polskich drogach. W przypadku kontroli służb drogowych, dowód rejestracyjny pojazdu zostanie im odebrany, a na nich samych zostanie nałożony mandat karny.

Warto jednak dodać, że ubezpieczenie OC może stać się niezbędne również dla rowerzystów. Już dziś w wielu Towarzystwach Ubezpieczeniowych można wykupić takie ubezpieczenie. Co prawda, nie ma obowiązku ubezpieczania się w taki sposób, ale polisa OC dla rowerzysty może stać się w wielu przypadkach przydatna. Przykładowo, nie będzie on musiał samodzielnie wypłacać odszkodowania dla potrąconego pieszego czy dla właściciela uszkodzonego przez niego samochodu. Ubezpieczalnia pokryje za niego z polisy OC takie koszty.

To tylko przykładowe sytuacje, w których korzystna może okazać się polisa OC. Generalnie, takie ubezpieczenie pokrywa szkody osobowe związane z użytkownikiem roweru i szkody rzeczowe. Jeśli klient wyrazi taką chęć, to polisa OC może zostać poszerzona o ubezpieczenie bagażu podręcznego i ubezpieczenie casco roweru, ale będzie ona automatycznie droższa. Ubezpieczenie OC rowerzysty obejmuje dodatkowo następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Specjalne polisy OC dla rowerzystów są dostępne między innymi w PZU. Interesujące i korzystne dla rowerzysty jest to, że polisa OC jest związana z każdym użytkownikiem roweru, podobnie jak w przypadku pojazdów samochodowych. Polisę OC dla roweru może wykupić w praktyce każda osoba. Nie ma przy tym znaczenia wiek, stan zdrowia czy obywatelstwo. Ubezpieczenie będzie działało na terenie Polski, choć zawsze można rozszerzyć za dodatkową opłatą zakres ochrony, aby objęło ono również za granicę.

Polisa OC dla rowerzysty w PZU kosztuje około 400 zł rocznie, zakładając, że jej suma gwarancyjna wynosi 10 tys. zł, OC ustalone jest na 50 tys. zł, a caso roweru na 2 tys. zł. To niemało, dlatego też można przypuszczać, że niewielu rowerzystów zdecyduje się na podobną polisę. Będzie ona jak najbardziej wskazana dla osób, które codziennie poruszają się rowerem – np. jeżdżą do pracy takim środkiem komunikacji.

W innych ubezpieczalniach najczęściej w ofercie na próżno będzie można szukać ubezpieczenia rowerzysty. Wchodzi ono jednak w zakres polis OC w życiu prywatnym. W takiej formie ubezpieczenie chroni przed kosztami szkód wyrządzonymi osobom trzecim. Jego zaletą jest to, że jest ono znacznie tańsze od dedykowanej polisy OC.