26.4 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

OC coraz droższe

OC coraz droższeKierowcy już od kilkunastu miesięcy są informowani o podwyżkach w dziedzinie obowiązkowych polis OC. Podwyżki są konieczne, ponieważ nasze ubezpieczenia komunikacyjne są zaliczane do jednych z najtańszych w Europie. Rozpoczęte ich urealnianie, jeśli chodzi o ceny proponowane przez ubezpieczycieli za polisy OC. W najbliższych miesiącach kierowcy mocno odczują te zmiany.

W związku z tym, że koszty napraw samochodowych, jak i części zamiennych sukcesywnie rosną, uzasadnione są podwyżki w branży ubezpieczeniowej. Polisy OC nie mogą mieć takich samych cen jak przed kilku laty, ponieważ ubezpieczyciele muszą dostosować się do istniejących przepisów prawa, a to naturalnie kosztuje. Prawo wskazuje na to, że każdy ubezpieczony w przypadku zaistnienia wypadku ma prawo do samochodu zastępczego, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. Generuje to dodatkowe koszty dla samych Towarzystw Ubezpieczeniowych, które muszą zostać pokryte z ich własnych źródeł finansowania. Dochody ubezpieczalni oferujących polisy OC tworzą wyłącznie składki ubezpieczeniowe wpłacane przez ubezpieczonych. Muszą być więc one na tyle wysokie, aby pozwalały na normalne funkcjonowanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Innym powodem, dla którego ubezpieczalnie coraz częściej decydują się na podniesienie ceny polisy OC jest to, że rośnie liczba szkód osobowych w całości wypłacanych odszkodowań. Jednocześnie, klienci oczekują od ubezpieczalni, że wypłacone kwoty z tytułu zadośćuczynień będą wciąż rosły.
Najwięcej za polisy OC zapłacą ci kierowcy, którzy nie mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Jeśli spowodowali oni stłuczkę lub poważniejszy wypadek, na pewno będą musieli wydać znacznie więcej na ubezpieczenie swojego pojazdu od innych osób. Bezszkodowi kierowcy również odczują podwyżki cen polisy OC, ale nie wiadomo jeszcze, w jakim to będzie stopniu. Stawka OC zależna jest od wielu czynników, nie tylko od zniżek i zwyżek kierowców, ale i marki oraz modelu pojazdu, miejsca jego rejestracji, czy też doświadczenia kierowcy.

Pojawienie się na polskim rynku ubezpieczeniowym nowych, dużych Towarzystw, nie przyniosło ogólnych obniżek cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Oferują one co prawda promocyjne ceny polis i spore zniżki, ale przypisywane są one nie do wszystkich kierowców. Wybrańcy mają szansę na obniżenie ceny polisy OC.
Aby ograniczyć wzrost cen polisy OC zaproponowano, aby wysokość składki na to ubezpieczenie uzależniona była od tego, w jakim zakresie kierowca użytkuje swój pojazd. Jak dotychczas, żaden z polskich ubezpieczycieli nie oferuje tego typu składek na OC.