20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Obniżka cen gazu

Obniżka cen gazuDzięki interwencji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa od pierwszego stycznia 2011 roku będziemy mniej płacić za gaz. Kilkuprocentowa obniżka cen gazu jest następstwem złożonego przez PGNiG wniosku. Do 17 grudnia ma zostać podjęta decyzja w kwestii podwyżki, jak zadeklarował Urząd Regulacji Energetyki. Urząd skierował w ubiegłym tygodniu do PGNiG wezwanie w sprawie wyjaśnienia treści uzasadnienia do złożonego wniosku. Pomimo, że jest to wniosek o obniżkę rzędu kilku procent, to i tak Urząd Regulacji Energetyki wezwał do przedstawienia wyjaśnień niektórych kwestii, które zawiera uzasadnienie wniosku.
Do tej pory nie ma jeszcze odpowiedni w tej sprawie. Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki wyjaśnił podczas swojej konferencji, że również w przypadku wniosków o obniżkę, a nie tylko wniosków o podwyżkę, regulator jest zobowiązany bardzo dokładnie przeanalizować propozycje spółki. Oznacza to, że w zasadzie jakiekolwiek zmiany cen gazu, które ustala Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo muszą przejść następnie urzędową kontrolę.
Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki podkreśla, że decyzja regulatora jest jednocześnie decyzją o uzasadnionym poziomie cen dla wszystkich odbiorców. O ile w przypadku podwyżki cen gazu, urząd zgadza się jedynie na to, co jest niezbędne, o tyle w przypadku zaistnienia obniżki wymaga od przedsiębiorstwa tylko tego, co konsument musi docelowo zapłacić. Jeśli urząd uważa, że obniżka powinna być głębsza, to taka decyzja powinna zostać podjęta przez PGNiG. Na takim stanowisku stoi również wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Na początku przyszłego tygodnia urzędowe postępowanie powinno się już zakończyć. Wiceprezes urzędu twierdzi, że będzie to w poniedziałek, albo najpóźniej we wtorek. Nowa taryfa cenowa za gaz ma obowiązywać do 31 marca. Powiedział on jednocześnie, że wciąż nie wiadomo, co stanie się z cenami gazu od 1 kwietnia 2011 roku. Jest to, więc sprawą całkowicie otwartą. Równie dobrze może to być kolejna obniżka, ale nie można wykluczyć ewentualnej podwyżki, bowiem wszystko zależy tak naprawdę od notowań polskiej waluty. Ostatnio na rynek walutowy powróciły niespokojne nastroje, dlatego Urząd Regulacji Energetyki nie naciska na PGNiG, by wydłużyło okres obowiązywania tej taryfy cenowej.
W środę, 8 grudnia, PGNiG poinformowało opinię publiczną o planowanych obniżkach taryfy gazowej, co spowodowane jest wynegocjowaniem od spółki Gazprom Export rabatu na dostawy gazu ziemnego. Spółka nie podała jeszcze, jaką skalę ma mieć owa obniżka. W Gazecie Wyborczej z piątku, 10 grudnia, można było wyczytać, że chodzi o obniżkę na poziomie około 3%. Gazeta jako źródło podała menadżera spółki, który pragnął zachować anonimowość.
M.M.
bankowynet.pl