19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościNowy VAT nie dla klientów IKEA

Nowy VAT nie dla klientów IKEA

Nowy VAT nie dla klientów IKEAWszyscy klienci dokonujący zakupów w sieci IKEA w Polsce nie odczują podwyżki VAT, bowiem ceny produktów w sklepach nie ulegną zmianie po nowym roku. IKEA zdecydowała się na pokrycie kosztu wzrostu VAT, ze względu na to, że w 2011 roku będzie świętowała 50-lecie współpracy z Polską.
Współpraca na linii IKEA – Polska rozpoczęła się dokładnie w styczniu 1961, kiedy to w fabryce mebli mieszczącej się w Radomsku, zostało złożone pierwsze zamówienie na krzesła ÖGLA. Trzeba powiedzieć, że rezygnacja z podniesienia cen, pomimo wzrostu stawki VAT, to swoisty prezent. IKEA twierdzi, że to dopiero pierwszy prezent, jaki przygotowała dla swoich klientów w związku z obchodami 50-lecia.
Zgodnie z ustaleniami rządu, od 1 stycznia 2011 roku nastąpi wzrost stawki VAT o jeden punkt procentowy, w wyniku czego wysokość podatku m.in. na meble, wzrośnie z 22 do 23%. Podatek VAT na żywność przetworzoną wzrośnie z 3 do 5%, a na usługi gastronomiczne – z 7 do 8%. Pomimo tych poważnych skądinąd zmian, ceny na półkach sklepów IKEA nie wzrosną. Co ciekawe, ta specjalna oferta obejmie nie tylko cały asortyment, ale również dodatki i produkty żywnościowe, które są dostępne w sklepach i restauracjach IKEA. Cały rok 2011 będzie upływał pod hasłem świętowania 50-letniej współpracy IKEA z producentami mebli oraz innymi partnerami w Polsce.
Na przestrzeni pół wieku, IKEA stała się ważnym elementem życia codziennego Polaków, inspirując ich oraz pomagając w tworzeniu coraz to lepszych warunków życia. Związek IKEA i Polski narodził się w momencie, kiedy to Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, odwiedził po raz pierwszy Polskę, dokładnie w 1961 roku. Niebawem zostały złożone pierwsze zamówienia na meble dla IKEA w fabryce mebli w Radomsku. W chwili obecnej, czyli 50 lat od czasu tego historycznego zamówienia, nasz kraj jest jednym ze zdecydowanie najważniejszych dostawców produktów do sieci sklepów IKEA mieszczących się na terenie całego świata. Prawie połowa całego asortymentu sklepów IKEA, czyli ponad 4000 produktów, produkowana jest w Polsce.
Ingvar Kamprad podczas otwarcia nowej ekspozycji, która została poświęcona historii i wartościom IKEA, w Älmhult jesienią 2010 roku, powiedział, że w zasadzie IKEA powstała w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że charakter firmy został ukształtowany przez jej szwedzkie korzenie i kulturę, aczkolwiek związek z Polską jest w jej bogatej historii bardzo ważnym elementem. Szwedzka stylistyka mebli dosyć szybko przypadła do gustu wielu Polaków. Założyciel IKEA bardzo często podkreśla swój silny związek z Polską. Prywatnie bardzo chętnie tu przyjeżdża i cały czas interesuje się tym, jak żyje się Polakom, co u nas słychać itp. Nie zawsze dotyczy to interesów.
Pół wieku to doskonała baza do prowadzenia dalszej współpracy, a także zaangażowanie w bliskie relacje, łączące IKEA i Polskę. IKEA już teraz zaprasza wszystkich klientów z Polski do wspólnego świętowania 50-lecia związku IKEA z Polską przez cały 2011 rok i oczekiwania na specjalne prezenty przygotowane dla wszystkich z tej właśnie okazji. Pierwszą z nich jest pokrycie przez IKEA kosztu podwyżki VAT. O kolejnych niespodziankach firma na pewno będzie na bieżąco informować klientów.
M.M.
bankowynet.pl