19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościNowy indeks na GPW

Nowy indeks na GPW

Nowy indeks na GPWZ wypowiedzi prezesa Giełdy Papierów Wartościowych, Ludwika Sobolewskiego, wynika, że już wkrótce na polskim parkiecie pojawi się nowy indeks. Giełda zamierza wprowadzić w przyszłym roku indeksy spółek zagranicznych, które być może zostaną ograniczone do subregionów, albo nawet pojedynczych krajów. Może pojawić się więc indeks spółek z Ukrainy, czy Litwy.
Ludwik Sobolewski udzielając wywiadu dla radia PiN powiedział, że nie wyklucza, a nawet może zapewnić opinię publiczną, w tym również inwestorów, że w przyszłym roku giełda przejdzie do nieco lepszego wyeksponowania firm zagranicznych. W tym celu planowane jest powstanie coś w kształcie parkietu firm zagranicznych. Dodał, że powinno to w wysokim stopniu wywołać zainteresowanie inwestorów.
Firmy zagraniczne stanowią w chwili obecnej bardzo dużą grupę, która ma duże znaczenie dla rynku, dlatego też giełda rozważa możliwość „oświetlenia ich dodatkowym światłem”, aby stały się jeszcze lepiej widoczne. W praktyce może to oznaczać na parkiecie w Warszawie całkiem nowe indeksy, być może nawet indeksy ograniczone do wąskich geografii – nie tylko krajów, ale całych subregionów.
Szef giełdy w czasie wywiadu przypomniał jednocześnie, że cały czas są prowadzone pierwotne oferty dwóch ukraińskich spółek, a mianowicie spółki Mikiland i Geo Alliance. W bieżącym tygodniu plany rozpoczęcia własnej oferty zgłosiła kolejna spółka z Ukrainy. Mowa tu o firmie Sadovaya Group. Ludwik Sobolewski wypowiadając się publicznie na temat planów giełdy na przyszłość, podtrzymał tym samym zaprezentowany kilka dni temu plan wprowadzenia indeksu spółek z Ukrainy.
Wyraził on głęboką nadzieję na to, że w przyszłym tygodniu dojdzie na giełdzie do debiutu dwóch spółek ukraińskich, wówczas łącznie na naszym parkiecie będzie notowanych pięć spółek z tego kraju. Taka sytuacja w oczach wielu specjalistów giełdowych usprawiedliwia giełdę do wprowadzenia osobnego indeksu. Z założenia szefa giełdy, ma on komunikować inwestorom międzynarodowym, jaki jest zestaw spółek z rynków wschodnich, czy może właśnie tylko z Ukrainy, notowanych na warszawskiej giełdzie.
Sobolewski nie zdecydował się na zaprezentowanie prognoz dotyczących oczekiwanej liczby debiutów w przyszłym roku. Powiedział jedynie, że spodziewa się co najmniej tak silnego, tak aktywnego rynku IPO, jak w roku 2010, zwłaszcza, jeśli chodzi o spółki zagraniczne.
Warto podkreślić, że w chwili obecnej na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest notowanych 397 spółek, w tym 25 zagranicznych. W tym roku zadebiutowało już 28 firm.
M.M.
bankowynet.pl