17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościNowy bank na polskim rynku

Nowy bank na polskim rynku

vanquis_bankW ciągu ostatnich kilku lat instytucje działające poza stricte rynkiem bankowym, zyskują klientów. Dzieje się to przede wszystkim z uwagi na zaostrzenie kryteriów kredytowania w bankach. Wielu klientów po odmowie udzielenia kredytu w banku zmuszonych jest do poszukiwania alternatywnych rozwiązań swoich problemów finansowych.

Parabanki bez zbędnych formalności udzielą takim osobom finansowania. Na naszym rodzimym rynku w tym względzie prym wiedzie firma Provident. Dziś jednak wyrasta dla niej poważna konkurencja. Do tej samej grupy klientów swoją ofertę finansową kieruje bowiem Vanquis Bank, czyli pochodząca z Wielkiej Brytanii instytucja finansowa. Na wyspach Vanquis Bank ma ponad 750 tys. klientów i teraz postanowił rozszerzyć swoją działalność również na Polskę.

Jego wejście na polski rynek nie jest związane z uruchomieniem kosztownej kampanii marketingowej w telewizji czy Internecie. Niemniej jednak u wielu pośredników finansowych można już otrzymać ofertę z Vanquis Bank. Jedną z jej punktów jest elastyczna karta kredytowa. Jej cechą charakterystyczną jest to, że można zawiesić spłatę zadłużenia powstałego na karcie na okres maksymalnie roku. W ten sposób klient ma więc możliwość zaciągnięcia pożyczki gotówkowej, za pośrednictwem karty kredytowej. Karta po zamówieniu jej u pośrednika finansowego lub w Internecie, jest wysyłana pocztą do klienta. Po aktywowaniu karty przez klienta, Vanquis Bank ładuje ją umówioną uprzednio kwotą. Karta pozwala na wypłatę gotówki z bankomatu i w ten sposób klient zaciąga kredyt gotówkowy, który spłaca tradycyjnie w ratach miesięcznych. Istnieje również możliwość wydatkowania środków finansowych na karcie od Vanquis Bank stopniowo, płacąc kartą w sklepach.

Aby uzyskać kartę kredytową od Vanquis Banku trzeba złożyć o nią wniosek, ale proces oceny zdolności kredytowej klienta jest mniej skomplikowany i restrykcyjny niż w bankach. Vanquis Bank ocenia wiarygodność klienta sprawdzając jego historię kredytowania, ale nie odrzuca wniosku, jeśli klient ma nienajlepsze doświadczenie ze spłatą kredytów. Kompletnie negatywna historia kredytowania przekreśla szanse na otrzymanie karty kredytowej w Vanquis Banku, ale za to jedno czy dwa opóźnienia w regulowaniu zobowiązań nie są przeszkodą w tym względzie. Nowy klient Vanquis Banku może otrzymać na karcie kredytowej kwotę do 2 tys. zł, ale później może podwyższyć ten limit do poziomu 15 tys. zł. Zobowiązanie kredytowe powstałe na karcie jest oprocentowane na 19% w skali roku, ale Vanquis Bank pobiera dodatkowo 9,95 zł co miesiąc za użytkowanie karty, zaś wypłata gotówki z niej kosztuje dodatkowo 3% od kwoty wypłaty.