27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościNoworoczne wyzwanie: wyjście ze spirali zadłużenia!

Noworoczne wyzwanie: wyjście ze spirali zadłużenia!

Początek nowego roku jest doskonałym momentem na podjęcie nowych wyzwań. Na liście najczęściej spotykanych noworocznych postanowień znajdują się: zyskanie kontroli nad domowym budżetem, rozpoczęcie oszczędzania albo wyjście z długów. Przekonaj się, że wszystkie cele są możliwe do osiągnięcia.
O ile zyskanie większej kontroli nad wydatkami czy zebranie oszczędności na konkretny cel to kwestia silnej woli i dobrego planu działania, walka z zadłużeniem wymaga nierzadko skorzystania z pomocy specjalisty albo banku. Dzieje się tak w momencie, gdy zadłużony traci kontrolę nad swoimi zobowiązaniami i popada w spiralę zadłużenia.
Zły sygnał: spłacanie kredytu kolejną pożyczką
Spirala zadłużenia to sytuacja, gdy dłużnik nie ma możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań. Zazwyczaj powstaje, gdy kredytobiorca zapożycza się w różnych bankach i instytucjach, często po to, aby z pomocą nowych środków spłacić wcześniej zaciągnięte długi.
Zadłużony może pożyczać pieniądze z kart kredytowych, od instytucji „parabankowych” czy też od banków, zaciągając kredyty gotówkowe lub doprowadzając do debetu na koncie osobistym. Jeśli jedno zobowiązanie jest zaciągane w celu spłaty poprzedniego, można mówić o spirali zadłużenia.
Kredyty konsolidacyjne – jak sobie radzić z wieloma długami?
Przede wszystkim, jeśli kredytobiorca ma jakikolwiek problem ze spłatą zobowiązań, nie może chować głowy w piasek i unikać kontaktu z bankiem. Okazując dobrą wolę i dając bankowi sygnał, że po odzyskaniu płynności finansowej spłata zobowiązań będzie priorytetem, zadłużony bardzo poprawia swoją pozycję negocjacyjną.
Często w przypadku spirali zadłużenia jedynym rozsądnym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja zobowiązań, którą umożliwiają kredyty konsolidacyjne. Co to jest kredyt konsolidacyjny? To produkt pozwalający połączyć wiele długów w jeden, dzięki czemu kredytobiorca może płacić jedną ratę, a nie kilka. Innymi słowy, kredyty konsolidacyjne to „sprzedanie” długu bankowi, który w zamian oferuje obniżoną ratę oraz wydłużony czas spłaty.
Oznacza to, że kredyt konsolidacyjny wiąże się z powiększeniem długu. Jednak korzyścią dla zadłużonego jest psychiczny odpoczynek związany ze zmniejszeniem raty oraz poczuciem odzyskania kontroli nad sytuacją finansową.
Najtańszy kredyt konsolidacyjny – gdzie go szukać?
Poszukując korzystnego kredytu najlepiej albo spotkać się z bankowym doradcą, albo posłużyć się kalkulatorem kredytu konsolidacyjnego. Skorzystanie z tego narzędzia pomoże obliczyć  nową ratę po połączeniu wszystkich pożyczek w jedną.
Zadłużony powinien jednak  pamiętać, że konsolidacja kredytu jest dobrym wyjściem jedynie dla osób prawdziwie zmotywowanych do wyjścia z długów. Jeśli konsolidacja kredytów ma miejsce jedynie w celu zapewnienia sobie dodatkowych środków na dalsze wygodne życie, może być przyczyną kolejnych kłopotów, a nie deską ratunkową umożliwiającą poprawę sytuacji. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego musi być poparte solidnym planem wyjścia z długów.