17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościNowe dopłaty do mieszkań i domów – dla kogo?

Nowe dopłaty do mieszkań i domów – dla kogo?

Nowe dopłaty do mieszkań i domów – dla kogo?Z końcem roku 2012 wygaśnie rządowy program dopłat do odsetek kredytu “Rodzina na swoim”. W zamian w pierwszym kwartale 2013 roku uruchomione zostanie wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z dotacji będą mogli skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się na zakup bądź budowę domu w energooszczędnej technologii.

Projekt nowego programu został opracowany i czeka na akceptację Rady Nadzorczej NFOŚiGW. Z dotacji prawdopodobnie będzie można skorzystać już w pierwszej dekadzie 2013 roku. Projekt skierowany jest do osób fizycznych, które planują zakup bądź budowę nieruchomości z zastosowaniem energooszczędnej technologii. W zależności od klasy energetycznej nieruchomości beneficjenci programu mogą liczyć na dopłaty w wysokości 20 tys. lub 40 tys. PLN.

Celem projektu jest zachęcenie Polaków do inwestowania w energooszczędne technologie. Założeniem projektu jest budowa w okresie od 2013 do 2018 roku 15-20 tys. proekologicznych mieszkań i domów. – To zaledwie kropla w morzu potrzeb – w rozmowie z Zuzanną Brud, redaktor portalu Bankier.pl, przyznał Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW. Ale projekt poza wymiernymi korzyściami w postaci konkretnych nieruchomości, ma zainicjować debatę o zastosowaniu energooszczędnych technologii oraz płynących z takich rozwiązań długofalowych korzyści, a także wpłynąć na ekologiczną świadomość.

W celu otrzymania budżetowej dotacji, konieczne będzie przedstawienie następujących dokumentów: projektu budowlanego wraz z charakterystyką energetyczną, potwierdzenia, iż projekt spełnia wymogi energetyczne wymagane przez NFOŚiGW, kwalifikujące obiekt do dofinansowania, jak również dokument uprawniający do dysponowania nieruchomością (potwierdzający współwłasność lub użytkowanie wieczyste lokalu).

Wypłata dotacji nastąpi po oddaniu budynku do użytku.

Zdaniem rzecznika NFOŚiGW programu dopłat do energooszczędnych inwestycji nie należy porównywać do projektu “Rodzina na swoim”, bowiem u podstawa obu programów leżały zupełnie inne założenia.