20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościNNW kompletnie niepotrzebne

NNW kompletnie niepotrzebne

NNW kompletnie niepotrzebneWłaściciele pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, muszą obowiązkowo ubezpieczyć je w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenia OC komunikacyjne pozwalają na pokrycie szkód, wyrządzonym poszkodowanym w wypadkach i kolizjach.

Przy okazji zakupu polisy OC wielu kierowców decyduje się na wykupienie także ubezpieczenia NNW. Jego koszt nie jest wysoki, a kierowcy zyskują dla siebie i pasażerów dodatkową ochronę. Czy jednak polisa NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków jest rzeczywiście potrzebna? Specjaliści przekonują, że jest ona w zasadzie zbędna, a kierowcy wykupujący ją po prostu tracą pieniądze. Dlaczego? Otóż, jeśli dojdzie do wypadku, w którym ucierpią pasażerowie, wówczas odszkodowanie zostanie dla nich wypłacone z polisy OC sprawcy wypadku. W świetle tego, polisa NNW jest tylko dodatkowym źródłem wypłaty odszkodowania.

Z uwagi na to, że suma ubezpieczeniowa w polisie NNW jest zwykle bardzo niska, na przykład 10 tys. zł, to odszkodowanie nie będzie relatywnie wysokie. Będzie stanowiło ono dodatek do odszkodowania wypłacanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe z polisy OC. Nie wystarczy jednak na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, czy kosztów związanych z odszkodowaniem dla osób, które poważnie ucierpiały w wypadku.

Polisa NNW kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie, choć w niektórych przypadkach trzeba za nią zapłacić nawet ponad 100 zł. Chroni ona zarówno kierowcę, jak i pasażerów pojazdu. Jeśli dojdzie do wypadku, w którym zawinił kierowca, ale również odniesie on urazy, wówczas z dobrowolnie zawartego ubezpieczenia NNW zostanie mu wypłacone odszkodowanie. Nawet wówczas, gdy poszkodowani w wypadku otrzymają odszkodowanie z OC, mogą ubiegać się również o roszczenie z polisy NNW, w towarzystwie, w którym mają wykupioną taką polisę.

Z tego wynika, że ubezpieczenie NNW wcale nie jest niezbędne dla ochrony pasażerów w przypadku kolizji. Jedynie kierowca może na nim zyskać, jeśli to on sam będzie sprawcą wypadku i odniesie szkodę. Ubezpieczenie OC jej nie pokryje, ale polisa NNW już jak najbardziej. Tylko z uwagi na ten fakt warto wykupić takie ubezpieczenie. Dodatkową motywacją może być wysoka suma ubezpieczenia NNW, ale za taką polisę przyjdzie klientowi zapłacić więcej niż 100 zł rocznie.